Licówki – sposób na poprawę uśmiechu

Licówki to cienkie płytki wykonane z porcelany lub kompozytu, które przykleja się na zęby. Dzięki nim można zmienić kształt, kolor i wielkość zębów, a tym samym wyeliminować wszystkie niedoskonałości, zyskać piękny uśmiech i poprawić swoją samoocenę.

Licówki i ich rodzaje

Licówki są rodzajem stomatologicznego uzupełnienia protetycznego, które służy do estetycznej korekty uzębienia. Mają postać cienkich płytek wykonanych z porcelany, kompozytu lub materiału ceramicznego. Przykleja się je na przednią powierzchnię zębów, dzięki czemu zyskują one nowy kształt, kolor i wielkość. Dobrze dopasowane do kształtu twarzy i zgryzu dają bardzo naturalny efekt. Jest to dyskretny sposób na poprawę uśmiechu.

Najbardziej trwałe są licówki wykonywane z porcelany. Jeżeli są prawidłowo pielęgnowane, można nosić je nawet 8–15 lat. Materiał ten w największym stopniu imituje szkliwo zęba, dlatego efekt jest niezwykle naturalny. Dodatkowo licówki porcelanowe nie zmieniają swojej barwy i nie osadza się na nich kamień nazębny. Są bezpieczne dla organizmu i nie wywołują żadnych skutków ubocznych, nawet mimo długotrwałego stosowania.

Drugim często stosowanym rodzajem są licówki kompozytowe, wykonane z kilku komponentów o różnych właściwościach. Materiał ten jest bardzo plastyczny, dlatego w łatwy sposób można dopasować go do zgryzu, zmienić jego barwę, kształt i wielkość. Trwałość licówek kompozytowych jest krótsza niż tych wykonanych z porcelany. Jednak przy stosowaniu się do zaleceń stomatologa i odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się pięknym uśmiechem przez kilka lat.

Wskazania do wykonania licówek

Licówki służą przede wszystkim do poprawy wyglądu uzębienia. Wskazania do ich wykonania to między innymi:

  • liczne uszkodzenia szkliwa,
  • złamania lub starcie zębów,
  • nieduże wady zgryzu (niewielkie wychylenie, rotacja lub przesunięcie zęba),
  • nieestetyczne przebarwienia,
  • wady rozwojowe zębów,
  • zaburzenia kształtu zęba,
  • ubytki przyszyjkowe,
  • diastema.

Czy licówki są dla wszystkich?

Licówki nie są przeznaczone do leczenia wszystkich wad i nie każdy pacjent może skorzystać z tego rodzaju zabiegu. Przeciwwskazania wynikają najczęściej z możliwości uszkodzenia licówki i zmniejszenia ich trwałości. Należą do nich:

  • niewyleczona próchnica, duże ubytki i zniszczenia zęba,
  • choroby dziąseł,
  • nieprawidłowy zgryz,
  • bardzo krótkie zęby.

Licówek nie zakłada się osobom cierpiącym na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu oraz tym, które mają szkodliwe nawyki, np. obgryzają paznokcie lub końcówkę długopisu. Tacy pacjenci mogą skorzystać z innych metod leczenia i poprawy wyglądu uzębienia.

Licówki wykonuje się wyłącznie na zdrowych zębach, dlatego przed zabiegiem stomatolog dokładnie ocenia stan uzębienia i jamy ustnej. Konieczne jest usunięcie wszystkich ubytków i kamienia nazębnego oraz wyleczenie stanów zapalnych w obrębie dziąseł i błon śluzowych. Dentystyczne badania kontrolne po założeniu licówek wykonuje się raz na 6 miesięcy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *