Skarpety do biegania – czyli jak pomóc swoim stopom?

Czy do biegania wystarczy dowolny lekki strój? Na początku tak. Jednak im częściej trenujesz, tym bardziej przydatna okaże się dedykowana odzież biegowa. Nawet jeżeli sądzisz, ze różnica będzie niewielka, można się mocno zdziwić – i to nawet w przypadku… skarpet.

Dlaczego skarpety biegowe są lepsze od „zwykłych”?

Przyczyna jest bardzo prosta. Ich krój jest przygotowany w taki sposób, aby całe skarpetki idealnie „współgrały” ze stopą w trakcie pracy wysiłkowej. A siłą rzeczy w trakcie biegu inaczej (i szybciej) stopa się poci i narażana jest na inne czynniki, niż w trakcie nawet długiego marszu.

Same skarpetki do treningów wykonywane są w różny sposób. Czasami metodyka jest bardzo prosta i sprowadza się jedynie do wzmocnienia obszarów pod piętą i pod podbiciem stopy – a więc tam, gdzie dochodzi do większego nacisku (przy czym zaznaczmy, że problem z piętami związany jest z brakiem prawidłowej techniki) oraz z lepszą wentylacją górnej części.

Są jednak producenci, którzy idą znacznie dalej i uwzględniają mnóstwo innych czynników. Przykład? Skarpety do biegania Nessi w wielu modelach posiadają specjalne strefy stabilizujące, które chronią przed przesuwaniem się materiału, a więc również przed tworzeniem się otarć na stopie. Wiele osób, które miały okazję przebyć dłuższy dystans w wyższych temperaturach doskonale wie, jaka to różnica.

Po czym poznać dobrego producenta?

Niektóre skarpety biegowe są proponowane przez firmy, które ogólnie specjalizują się ściśle w produkcji skarpetek, nieraz bardzo dobrych, ale nie zawsze przeznaczonych dla sportowców. Przy wyborze skarpet do biegania warto jednak przyjrzeć kolekcjom proponowanym przez firmy mające nieco więcej doświadczenia. Przykład? Jeżeli dany producent proponuje także legginsy biegowe, lub rozwiązania odpowiednie do jazdy na rowerze al bo ćwiczenia fitnessu, można założyć, że przygląda się potrzebom osób zaangażowanych w różne dyscypliny, a nie tylko ogólnie „aktywnym”, a więc i dobór zastosowanych rozwiązań będzie bardziej wszechstronny.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *