4 zasady funkcjonalności w pokoju młodego ucznia

Pokój nastolatka to miejsce szczególne. Z jednej strony musi pełnić funkcję sypialni, gabinetu i salonu dla gości, z drugiej – dzieciom na ogół przydziela się te mniejsze pokoje. Podpowiadamy, jak zagospodarować niedużą przestrzeń tak, by była komfortowa.

Podziel pokój na strefy

Nawet nieduży pokój da się podzielić tak, by wyraźnie wskazać strefę zabawy, odpoczynku i snu. Nie zawadzi pomyśleć też o kąciku do przyjmowania gości. Oczywiście nie chodzi o to, by dzielić pokój parawanami, nie będzie to ani estetyczne, ani funkcjonalne. Zamiast tego można zastosować różne kolory ścian, wykorzystać fototapety, różne rodzaje wykładziny podłogowej, kilka źródeł światła. Nie zawadzi zapytać dziecko, co sprawiło by mu największą przyjemność, jaki kolor ścian preferuje i co chciałby mieć w pokoju. Oczywiście do informacji, że ściany powinny być czarne, należy podjeść ostrożnie. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne przeglądanie katalogów, stron internetowych i oczywiście wspólne zakupy.

Funkcjonalne łóżka piętrowe z biurkiem

Małym dzieciom nie przeszkadza stała obecność rodziców w pobliżu. Wręcz sami do niej dążą, szukają jej. Jednak im dziecko starsze, tym większa potrzeba prywatności. Stąd meblując pokój ucznia, trzeba pamiętać, że to jego pokój i przede wszystkim on powinien mieć nad nim kontrolę. Nie może być sytuacji, w której dziecko jest zaskakiwane nieoczekiwanymi gośćmi w pokoju, choćby tylko rodzicami.

Są dwie zasady, których trzeba przestrzegać przy meblowaniu pokoju nastolatka:

  • łóżko nie powinno stać naprzeciwko drzwi,
  • biurko powinno być tak ustawione, by dziecko mogło od razu zobaczyć osobę wchodzącą do pokoju, bez konieczności odwracania się.

Nie zawsze układ pokoju pozwala na takie manewrowanie meblami, by łatwo spełnić oba te warunki. Dlatego meblowanie pokoju trzeba zacząć właśnie od ustawiania łóżka i biurka. Czasem może to być jeden mebel, warto przychylnym okiem spojrzeć na łóżka piętrowe z biurkiem.

Wykorzystaj meble wielofunkcyjne

Wspomniane już łóżka piętrowe z biurkiem to nie jedyny rodzaj mebli wielofunkcyjnych, które mogą się przydać w pokoju ucznia. Meble wielofunkcyjne mają za zadanie sprawić, by pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe, jednocześnie oszczędzić jakże cenne metry kwadratowe. Jeśli z jakiegoś powodu łóżko z biurkiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, można pomyśleć o łóżku na podwyższeniu. Pod nim mogą być wygodne, głębokie szuflady, półki na książki i inne drobiazgi. Dobrym rozwiązaniem jest też wysuwane z dołu drugie łóżko – przydatne, gdy nasz nastolatek zechce kogoś przenocować. Alternatywnie, jeśli jest miejsce, można pomyśleć o małej, rozkładanej sofie dla gości. Wart uwagi jest także niski stolik z podnoszonym blatem i dolnymi szufladami, pufy, do których można coś schować i komoda z szufladami, na której można postawić telewizor lub dodatkowy monitor do laptopa.

Zadbaj o strefę dla gości

O ile strefy spania i nauki są dość oczywiste, to już strefa dla gości w pokoju dziecka traktowana jest nieco po macoszemu. Tymczasem nie można założyć, że nasza pociecha będzie przyjmowała gości salonie. Młodzież ma swoje sprawy, które najchętniej omawia za zamkniętymi drzwiami. Równie złym założeniem jest przekonanie, że do pewnego wieku można po prostu usiąść na podłodze albo na łóżku. Na podłodze szybko przestaje być wygodnie, a wpuszczanie gości do łóżka jest po prostu niehigieniczne. Dlatego w pokoju nastolatka powinien pojawić się niski stolik i kilka wygodnych puf, Raczej nie ma co liczyć, że młodzież zechce siedzieć przy wysokim stole na krzesłach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *