Wychowanie dziecka – jak sprostać wyzwaniu i nie dać się zaskoczyć?

Narodziny dziecka to ogromny przełom w życiu każdego rodzica. Teoria znana odtąd z książek lub z opowieści innych rodziców, niemal z dnia na dzień staje się praktyką. Na początku wszystko może wydawać się trudne, a wręcz niemożliwe do opanowania, ale nawet początkujący rodzice szybko odnajdą się w nowej rzeczywistości. Należy jednak do każdej kwestii podchodzić ze spokojem i rozsądkiem, bo to przede wszystkim jest gwarancją wychowania szczęśliwego oraz znającego swoje wartości i możliwości dziecka.

Jak wspierać rozwój dziecka już od pierwszych lat życia?

W pierwszych latach życia malucha najważniejsza jest edukacja w warunkach domowych, która opiera się przede wszystkim na zabawie i obserwowaniu zachowań świata dorosłych. Do tego dochodzi powtarzanie zauważonych zachowań, a także ciekawość świata objawiająca się zadawaniem dużej ilości pytań na temat wszystkiego, co znajduje się dookoła. Aby spróbować odpowiedzieć na choćby część pytań i nie zniechęcić pociechy do dalszych odkryć, niezbędne są rozmaite zabawy, zaczerpnięte choćby z bloga Junior Angin. Najlepiej wybierać takie aktywności, które pomogą dziecku wypracować zdolności motoryczne, a także będą wspierać jego prawidłowy rozwój psycho-ruchowy. Od najmłodszych lat zaleca się dzieciom czytanie – najpierw bierne, a w kolejnych latach – coraz bardziej czynne. Ciekawą rozrywką są też kolorowanki lub tworzenie domowej pracowni plastycznej, gdzie dzieci w wieku przedszkolnym nauczą się podstaw rysowania, malowania, trzymania pędzla czy kredek, posługiwania się akcesoriami oraz masami plastycznymi. Warto zaproponować dziecku też bardziej dynamiczne zajęcia, jak np. wyścigi, puszczanie latawca, wspólne spacery po okolicy czy zabawy na pobliskim placu zabaw.

Prywatne przedszkole Warszawa – sprawdź! Dowiedz się więcej o Pomarańczowej Ciuchci. Zadbaj o prawidłowy i systematyczny rozwój swojego dziecka.

Kreatywność również na talerzu

Nie od dziś wiadomo, że pomysłowość rodziców nie zna granic. Muszą oni bowiem codziennie sięgać po nowe sposoby zabawy, jakie mogą zainteresować ich pociechę. Jednak fantazja rodziców nie ogranicza się tylko i wyłącznie do gier i zabaw edukacyjnych. Objawia się ona także w przypadku systematycznego rozszerzania diety dziecka. Przecież nie każdy maluch z ochotą próbuje nowych smaków, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce i warzywa. Właśnie dlatego zadaniem rodziców jest przygotowywanie kolorowych i smacznych posiłków, które posmakują maluchowi, a jednocześnie dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto sięgać po produkty sezonowe o wyrazistych kolorach i zapachach. Na talerzu, najlepiej dawać dziecku do spróbowania kilka produktów, aby samo mogło wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Sklepowe słodkości warto zastępować domowymi – wtedy rodzice mają pewność, co znajduje się w danym batoniku, ciastku czy czekoladce. Jesienią i zimą niezbędne jest za to wspieranie odporności małego organizmu przez podawanie mu rozgrzewających zup, owsianek, kaszek. Nie należy także odsuwać dziecka od codziennych czynności – starsze pociechy z przyjemnością zaangażują się w proces przygotowywania posiłków, naśladując to, co robią ich rodzice.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *