Specjaliści ortodonci wyróżniają aż siedem wad zgryzu. Do najczęściej spotykanych należą tyłozgryz, stłoczenia oraz zęby odseparowane. Wady te są szczególnie widoczne podczas rozmowy, czy uśmiechu i mogą doprowadzić nawet do depresji. Należy je leczyć nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Mogą bowiem wywoływać próchnicę, choroby przyzębia, łamanie i kruszenie zębów. Odpowiednio dobrane aparaty ortodontyczne pozwalają zniwelować te wady i przywrócić piękny, zdrowy uśmiech.
Zasada działania aparatów ortodontycznych
Niezależnie od rodzaju stosowanego aparatu, jego zasada działania jest podobna. Polega ona na kontrolowanym przez ortodontę, stopniowym przemieszczaniu zębów w odpowiednie dla nich miejsca. Odbywa się to za pomocą łuku, który za pośrednictwem elastycznych ligatur jest zamocowany specjalnymi zamkami do każdego zęba. Dla dzieci i młodzieży do około 12 roku życia przeznaczone są aparaty ruchome. Mogą być one zakładane i zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. Dla osób dorosłych poleca się aparaty stałe. Montuje je ortodonta, a na zębach pozostają one przez cały czas trwania leczenia.
Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bezpieczne dla zębów?
Jeśli pacjent stosuje się ściśle do wskazań ortodonty, z całą pewnością aparat nie wywiera negatywnego wpływu na zęby. Szczególnie istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby w miejscach wokół zamków nie rozwijała się próchnica. Aparat ortodontyczny jest wykonywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed jego sporządzeniem przeprowadza się specjalistyczne badania. Między innymi sporządza się zdjęcia fotograficzne i rentgenowskie zębów, twarzy i głowy, a następnie wykonuje się wyciski uzębienia, które służą do wykonania modeli gipsowych. Zamki, które są idealnie dopasowane do każdego zęba, zostają dokładnie przyklejane przez ortodontę. Jeśli aparat jest zamontowany prawidłowo, a zamki są dokręcane cyklicznie przez dobrego specjalistę, nie powinny podrażniać śluzówki jamy ustnej. Każdy etap leczenia jest monitorowany przez lekarza, dzięki czemu przebiega w sposób prawidłowy i bezpieczny dla zębów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Aparaty ortodontyczne, a zdrowie”
Wybór odpowiedniego specjalisty
Istotne jest, aby wybrać doświadczonego ortodontę, który nie tylko wykorzystuje w swojej pracy materiały najwyższej jakości, ale cieszy się też dobrą opinią wśród pacjentów. Warto skorzystać z portalu tourmedica.pl, który przedstawia oferty wielu, sprawdzonych klinik, znajdujących się na terenie całego kraju. Dzięki temu można porównać cenniki leczenia w różnych miastach oraz zapoznać się z wieloma opiniami pacjentów.
Chociaż ceny aparatów ortodontycznych są dość wysokie (brak refundacji przez NFZ), wiele osób decyduje się na korektę wad zgryzu, ponieważ zdrowe zęby odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i kontaktach międzyludzkich.