Aparaty ortodontyczne – czy są bezpieczne dla naszych zębów?

Specjaliści ortodonci wyróżniają aż siedem wad zgryzu. Do najczęściej spotykanych należą tyłozgryz, stłoczenia oraz zęby odseparowane. Wady te są szczególnie widoczne podczas rozmowy, czy uśmiechu i mogą doprowadzić nawet do depresji. Należy je leczyć nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Mogą bowiem wywoływać próchnicę, choroby przyzębia, łamanie i kruszenie zębów. Odpowiednio dobrane aparaty ortodontyczne pozwalają zniwelować te wady i przywrócić piękny, zdrowy uśmiech.

Zasada działania aparatów ortodontycznych

Niezależnie od rodzaju stosowanego aparatu, jego zasada działania jest podobna. Polega ona na kontrolowanym przez ortodontę, stopniowym przemieszczaniu zębów w odpowiednie dla nich miejsca. Odbywa się to za pomocą łuku, który za pośrednictwem elastycznych ligatur jest zamocowany specjalnymi zamkami do każdego zęba. Dla dzieci i młodzieży do około 12 roku życia przeznaczone są aparaty ruchome. Mogą być one zakładane i zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. Dla osób dorosłych poleca się aparaty stałe. Montuje je ortodonta, a na zębach pozostają one przez cały czas trwania leczenia.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bezpieczne dla zębów?

Jeśli pacjent stosuje się ściśle do wskazań ortodonty, z całą pewnością aparat nie wywiera negatywnego wpływu na zęby. Szczególnie istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby w miejscach wokół zamków nie rozwijała się próchnica. Aparat ortodontyczny jest wykonywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed jego sporządzeniem przeprowadza się specjalistyczne badania. Między innymi sporządza się zdjęcia fotograficzne i rentgenowskie zębów, twarzy i głowy, a następnie wykonuje się wyciski uzębienia, które służą do wykonania modeli gipsowych. Zamki, które są idealnie dopasowane do każdego zęba, zostają dokładnie przyklejane przez ortodontę. Jeśli aparat jest zamontowany prawidłowo, a zamki są dokręcane cyklicznie przez dobrego specjalistę, nie powinny podrażniać śluzówki jamy ustnej. Każdy etap leczenia jest monitorowany przez lekarza, dzięki czemu przebiega w sposób prawidłowy i bezpieczny dla zębów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Aparaty ortodontyczne, a zdrowie

Wybór odpowiedniego specjalisty

Istotne jest, aby wybrać doświadczonego ortodontę, który nie tylko wykorzystuje w swojej pracy materiały najwyższej jakości, ale cieszy się też dobrą opinią wśród pacjentów. Warto skorzystać z portalu tourmedica.pl, który przedstawia oferty wielu, sprawdzonych klinik, znajdujących się na terenie całego kraju. Dzięki temu można porównać cenniki leczenia w różnych miastach oraz zapoznać się z wieloma opiniami pacjentów.

Chociaż ceny aparatów ortodontycznych są dość wysokie (brak refundacji przez NFZ), wiele osób decyduje się na korektę wad zgryzu, ponieważ zdrowe zęby odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i kontaktach międzyludzkich.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *