Bolesne ząbkowanie u dziecka – jak złagodzić dolegliwości?

Ząbkowanie jest niezwykle trudnym okresem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, które cierpi z powodu bólu. Chociaż zdarza się, że u niektórych maluszków pierwsze zęby pojawiają się niemal niezauważenie, to u większości dzieci jest to długi proces okupiony płaczem, bólem i gorączką. Po czym rozpoznać, że dziecko ząbkuje i jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości spowodowane wyrzynającymi się zębami?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zawiązki zębów mlecznych rozwijają się już w 6. tygodniu życia płodowego. Przychodząc na świat, noworodek ma już wykształcone, jednak wciąż niewidoczne, wszystkie zęby mleczne. Sam proces wyrzynania zęba obejmuje natomiast okres 4 dni przed przebiciem się zęba przez dziąsła (tzw. faza erupcyjna zęba), dzień pojawienia się zęba oraz 3 dni po nim.

Warto jednak zaznaczyć, że chociaż pierwsze objawy ząbkowania można zaobserwować już w 3-4. miesiącu życia dziecka, to pierwszy ząbek jest widoczny zazwyczaj u półrocznych maluszków. U większości dzieci proces ząbkowania trwa zatem od około 6. miesiąca do 3. roku życia dziecka, jednak moment rozpoczęcia oraz czas trwania ząbkowania jest kwestią bardzo indywidualną i może się różnić u każdego malucha.

Jak rozpoznać, że dziecko zaczęło ząbkować?

Jednym z pierwszych objawów, które mogą sygnalizować zbliżające się rozpoczęcie procesu ząbkowania, jest obfite ślinienie się dziecka, któremu towarzyszy rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąseł. Maluszek staje się wówczas znacznie bardziej rozdrażniony, ma kłopoty ze snem, częściej płacze i wkłada paluszki do buzi. Wśród symptomów, które również mogą mieć związek z ząbkowaniem, zalicza się też:

  • podwyższoną temperaturę ciała (stan podgorączkowy lub niewielka gorączka);
  • brak apetytu, który jest spowodowany bólem i swędzeniem dziąseł;
  • pocieranie policzków lub ciągnięcie za ucho;
  • luźny stolec;
  • nadmierne ulewanie lub wymioty.

Sposoby na bolesne ząbkowanie u dziecka

Stan zapalny spowodowany wyrzynającymi się ząbkami często przyczynia się do obniżenia odporności organizmu dziecka. W związku z tym warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki na ząbkowanie u dzieci, które przyniosą ulgę maluszkowi, a także złagodzą stan zapalny w jamie ustnej. Najczęściej stosowanym preparatem u niemowląt jest żel na ząbkowanie, który dostępny jest w kilku postaciach:

  • żel do smarowania dziąseł o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który zawiera takie składniki naturalne jak rumianek, szkarłatka i rzewień;
  • żel o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym, który zawiera naturalne olejki eteryczne i chlorek cetylopirydyniowy;
  • żel na ząbkowanie z hialuronianem sodu, który chroni dziąsła przed czynnikami zewnętrznymi;
  • żel z lidokainą, który wykazuje miejscowe działanie znieczulające.

Wśród preparatów aptecznych dla ząbkujących niemowląt znajdziemy także kojące herbatki ziołowe, leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu i ibuprofenu, jak również czopki przeciwbólowe na ząbkowanie. Bez względu na to, jaki lek podajemy dziecku, należy pamiętać o tym, by zawsze dostosowywać go do wieku lub wagi dziecka, a także zwracać uwagę na to, by dziecko nie połykało nadmiernej ilości preparatu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *