Jak zaaranżować oświetlenie ogrodu?

Przestrzeń wokół domu jest równie ważna, jak ta w jego wnętrzu. Od tego, jak zostanie zaaranżowana, będzie zależeć bezpieczeństwo i wygoda użytkowników. Ogromne znaczenie ma tutaj jej właściwe oświetlenie. Bez niego nie będzie można swobodnie poruszać się wokół domu. Pozbawiona oświetlenia nieruchomość może stać się łatwym celem dla włamywaczy i z pewnością nie zapewni komfortowego wypoczynku na świeżym powietrzu. Oświetlenie wokół domu jest istotnym elementem ogrodowych aranżacji. Jeśli przestrzeń ma być funkcjonalna i odpowiadać na wszystkie potrzeby użytkowników, nie może ograniczać się do jednej oprawy. Zasadne jest wydzielenie stref o różnym przeznaczeniu i dostosowanie typu opraw do pełnionych przez nie funkcji.

Oświetlenie tarasu

Większość inwestorów podczas planowania ogrodowej aranżacji doskonale pamięta o oświetleniu tarasu. Miejsce przeznaczone do wypoczynku jest przecież istotną częścią przydomowej przestrzeni. To tam w okresie letnim domownicy spędzają większość wolnego czasu. W zależności od tego, jak taka przestrzeń zostanie urządzona, może posłużyć do przyjmowania gości, zatopienia się w lekturze albo spędzania czasu w gronie rodzinnym.

Na tarasie mogą zostać zamontowane przeróżne oprawy – począwszy od lamp wiszących i kinkietów, a skończywszy na lampach stojących, na przykład oprawa w kształcie świecącej kuli albo lampa typu słupek. Przykłady takiego oświetlenia można znaleźć na stronie https://lampy.it. Poza oświetleniem sztucznym na tarasie sprawdzą się doskonale również świece ogrodowe, latarenki i wiele innych.

Oświetlenie strefy wejścia

Bardzo ważne jest też oświetlenie w pobliżu wejścia do domu. Oprawę oświetleniową (naścienny plafon lub kinkiet) montuje się zazwyczaj nad drzwiami lub tuż obok nich. Najważniejszą kwestią pozostaje to, by dobrze doświetlała miejsce przed drzwiami. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo użytkowników, którzy po zmroku poruszają się w przydomowej przestrzeni, a także tych, którzy otwierają drzwi nieznanej osobie.

Oświetlenie strefy wejścia jest też ważne ze względu na funkcjonalność. Ułatwia otwieranie i zamykanie drzwi, gdy na zewnątrz panuje zupełna ciemność.

Mówiąc o wejściu do domu, nie można zapominać również o oświetleniu podjazdu. Tę rolę można powierzyć różnym typom opraw, na przykład wbudowanym w bruk lampom najazdowym albo niedużym oświetleniowym słupkom.

Oświetlenie nieruchomości

Bardzo ważną rolę odgrywają też lampy montowane na ścianie budynku. Ich zadaniem jest oświetlenie domu, dzięki czemu ten po zmroku zyskuje efektowny, reprezentacyjny wygląd. Lampy zewnętrze przeznaczone do montażu na budynku stanowią szeroką grupę zróżnicowanych pod względem designu opraw. Znajdziemy wśród nich zarówno lampy montowane w podbitce, jak i naścienne kinkiety techniczne.

Kolejną grupę opraw zewnętrznych, które mogą znaleźć zastosowanie do oświetlenia ogrodu, stanowią lampy przeznaczone do montażu na terenie posesji. To mogą być lampy najazdowe wbudowane w ścieżkę, słupki oświetleniowe, naświetlacze itd. Najważniejsze jest właściwe rozmieszczenie opraw wzdłuż najczęściej uczęszczanych ścieżek.

Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w przypadku dużych przestrzeni. W mniejszych ogrodach można z niego zrezygnować, bo teren działki oświetlają skutecznie lampy zamontowane na budynku oraz rozmieszczone na terenie ogrodu.

Oświetlenie ogrodu powinno być zarazem funkcjonalne i estetyczne. Jego przemyślana aranżacja zapewni domownikom komfort oraz bezpieczeństwo.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *