Angio TK to mało inwazyjna technika angiografii naczyń krwionośnych. W dużej mierze to właśnie dzięki badaniu Angio TK można zobrazować rzeczywisty stan żył i tętnic niemal w każdym obszarze naszego ciała.
Czym tak naprawdę jest Angio TK tętnic wieńcowych?
Angio TK tętnic wieńcowych pozwala uzyskać szczegółowy obraz naczyń poprzez dożylne podanie środka kontrastowego. Odbywa się to oczywiście przy wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Angio-TK w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie najlepszą alternatywą dla konkurencyjnego badania Angio-MR. Mowa tutaj oczywiście o rezonansie magnetycznym naczyń krwionośnych. Największym atutem Angio-MR jest oczywiście to, że nie ma potrzeby wykorzystywania promieniowania. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla osób, które są uczulone na kontrast.
Kiedy wykonuje się badanie Angio TK?
Istnieje bardzo wiele wskazań medycznych do wykonania badania Angio TK tętnic wieńcowych. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że to właśnie dzięki temu badaniu można wykryć nie tylko tętniaki i rozwarstwienia, ale również malformację tętniczo-żylne i niebezpieczne zwężenia miażdżycowe. Angiografię TK bardzo często wykonuje się przy diagnostyce tętnic szyjnych i naczyń klatki piersiowej. Badanie jest niesłychanie przydatne przede wszystkim wtedy, gdy u pacjentów podejrzewa się zatorowość płucną.
Jak przebiega badanie?
W pierwszej kolejności lekarz podaje pacjentowi przez wenflon specjalny środek kontrastowy. Dopiero wówczas możliwe jest rozpoczęcie naświetlania promieniowaniem jonizującym. Podanie kontrastu oznacza automatycznie, że na badanie trzeba przyjść na czczo. Zalecane jest również zwiększenie podaży płynów. Najlepszym wyborem jest oczywiście zwykła woda niegazowana. Pamiętać należy o tym, że wodę warto pić nie tylko przed, ale również po zabiegu. Dzięki regularnemu nawadnianiu organizmu można znacząco przyśpieszyć wypłukiwanie substancji cieniującej z naszego organizmu. Jeżeli chodzi o przebieg samego badania to pacjenci leżą nieruchomo na stole, który porusza się samoistnie wewnątrz specjalnej aparatury. Niestety przy ruchach mogą pojawić się mniejsze lub większe zakłócenia na zdjęciach. Jeżeli chodzi o czas opisywanego badania to wynosi ono około 30-40 minut. Same wyniki dostępne są dopiero po kilku dniach. Przed wykonaniem Angio tk warto oczywiście dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Szczególną ostrożność powinny zachować przed wszystkim kobiety w ciąży. Problemy mogą pojawić się również przy niewydolności nerek i cukrzycy insulinozależnej.