Pachnący dom – jak o niego zadbać?

Pachnący dom to nie tylko dom, w którym stoją żywe kwiaty, pali się świece zapachowe, gdzie na stole znaleźć można piękną mieszankę zapachową stworzoną z suszonych kwiatów, ziół i owoców. To przede wszystkim dom pachnący świeżością. Jak o nią zadbać?

Postaw na regularne sprzątanie

Sprzątanie to podstawa czystego i pięknie pachnącego domu. Żadne mieszanki zapachowe nie są w stanie zniwelować nieprzyjemnych zapachów wynikających z niskiego poziomu higieny. Zasłony, firanki, obicia kanap, łóżek błyskawicznie wchłaniają zapachy. I nie chodzi tylko o dym tytoniowy (w końcu coraz mniej osób decyduje się na palenie w domu). Wszystkie te materiały błyskawicznie wchłaniają tłuszcz, zapachy gotowanych i spożywanych w domu potraw, zapachy perfum i kosmetyków, których domownicy używają na co dzień. Piękno w domu to przede wszystkim czystość i świeży zapach. Oprócz regularnego mycia podłóg i odkurzania dywanów warto także odpowiednio często prać firanki, przebiegać pościel (minimum raz w miesiącu). W odświeżaniu zasłon i tapicerki pomóc mogą generatory pary i stacje parowe z modułem ręcznym. Działanie gorącej pary z odpowiednią siłą jej wyrzutu gwarantowaną przez nowoczesne urządzenia gwarantuje usunięcie wielu zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego warto pamiętać o sumiennym pozbywaniu się śmieci, regularnym przeglądaniu lodówki i usuwaniu resztek jedzenia.

Piękne zapachy – jak je stworzyć?

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza to urządzenia, które pomagają nie tylko w usunięciu większości zanieczyszczeń z domowych pomieszczeń. Część z nich ma również funkcję aromatyzatorów. Dyfuzory elektryczne pozwalają na nadanie pomieszczeniom pięknych zapachów. W tym celu warto wykorzystać przede wszystkim olejki do aromaterapii. Jeśli w domu nie ma dyfuzora ani nawilżacza powietrza, można skorzystać z prostych ceramicznych urządzeń do aromaterapii. Olejki można dostosowywać do nastroju, świątecznych okazji, warto jednak pamiętać, że część z nich ma dodatkowe właściwości. Na przykład:

  • olejek cytrusowy wykazuje działanie antyseptyczne oraz antybakteryjne,
  • olejek lawendowy neutralizuje bakterie,
  • olejek eukaliptusowy działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo.

Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie wód zapachowych do prasowania. Dzięki nim nie tylko ubrania, lecz także na przykład pościel każdego dnia będzie nadawać mieszkaniu piękny zapach. Tutaj ponownie, zamiast gotowych wód z drogerii, warto stworzyć samodzielne mieszanki na bazie olejku, alkoholu i wody.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *