Wycieraczki samochodowe – niedoceniane, a niezbędne akcesorium

Warunki atmosferyczne w naszej strefie klimatycznej bywają bardzo zmienne – i to niezależnie od pory roku. Podczas podróży samochodem, opady deszczu potrafią bardzo ograniczyć widoczność. Co więcej, mocna ulewa mogłaby wymusić zatrzymanie pojazdu. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzą wycieraczki samochodowe. Ten na pozór prosty układ poprawia nie tylko komfort jazdy w trakcie niepogody, ale także nasze zwiększa bezpieczeństwo.

Jak dbać o sprawność wycieraczek?

Już wiadomo, że wycieraczki samochodowe to niezastąpiony element każdego pojazdu. Jednak jeśli mają służyć przez długi czas, trzeba odpowiednio o nie zadbać.

Najszybciej zużywającym się elementem tego układu są pióra. Zbudowane są z gumy, która odpowiada za zbieranie zanieczyszczeń i wody ze szklanej powierzchni, a także ze stelaża, który jest odpowiedzialny za zapewnienie docisku piór do szyby. To właśnie ten element odpowiada za skuteczność działania mechanizmu. Specjaliści branży motoryzacyjnej podają, że pióra wycieraczek samochodowych powinno się zmieniać co pół roku. Oczywiście są to dane orientacyjne i dużo zależy też od tego, w jakich warunkach eksploatowany jest pojazd.

Najbardziej szkodliwymi czynnikami, wpływającymi negatywnie na stan piór wycieraczek, są duże upały i silne promienie słoneczne, skrajnie duże mrozy, lód i szron zalegający na szybach zimową porą, a także zanieczyszczenia zalegające na powierzchni między szybą, a gumą wycieraczek samochodowych (takie jak piasek czy liście). Chcąc przedłużyć żywotność piór, należy po każdym dłuższym postoju pojazdu przecierać gumy i w miarę możliwości unikać postoju pojazdu w warunkach wspomnianych wyżej.

Kiedy pora wymienić wycieraczki samochodowe?

Jak już wiadomo, podzespołem, który najczęściej wymaga wymiany, są pióra wycieraczek. Typowe objawy ich zużycia to nierównomierne zbieranie wody, niedokładne czyszczenie podczas przemywania szyby płynem do spryskiwaczy oraz nieprzyjemne dla uszu skrzypienie lub piszczenie mechanizmu. Te wszystkie objawy świadczą o zużyciu gum wycieraczek samochodowych lub ich zmurszeniu.

Przed wymianą zaleca się dokonać próby przeczyszczenia powierzchni szyby oraz samych piór. Jeśli to nie pomoże, należy dokonać wymiany. Trzeba zaznaczyć, że wycieraczki to nie tylko podzespoły, które widać. To wbrew pozorom złożony układ, a kluczowe elementy napędu wycieraczek samochodowych kryją się pod podszybiem pojazdu. Jeśli więc usłyszymy niepokojące dźwięki podczas używania układu czyszczenia szyby, nie należy tego lekceważyć. W ten sposób łatwo uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia podczas nagłych opadów w czasie podróży.

Jak dobrać wycieraczki samochodowe?

Sprawnie działające wycieraczki samochodowe podnoszą nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Ważne jest, aby zostały odpowiednio dobrane do danego modelu pojazdu. Kluczowymi parametrami są długość piór, a także typ mocowania. Najłatwiej dokonać wyboru posługując się odpowiednimi katalogami. Należy pamiętać, że przy wyborze nie należy kierować się niską ceną, ponieważ w tym przypadku jakość idzie z nią w parze.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *