Ajurweda, czyli starohinduski sposób na zdrowie

Obecne tempo i styl życia nie sprzyjają naszemu zdrowiu i pięknu. Coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę spokoju i czas na zadbanie o swoje prawdziwe, wewnętrzne potrzeby. Odpowiedzią na ten problem są nauki ajurwedyjskie — starożytna wiedza na temat długiego życia, która pozwala osiągnąć harmonię i wydobyć z siebie wewnętrzne, uniwersalne piękno. Na czym polega ten starohinduski sposób na zdrowie i jak wprowadzić go we własne życie?

Pierwotna natura

Ajurweda jest nauką, której korzenie sięgają starożytnych Indii. Ten powstały aż 2500 lat temu system zasad, pojęć i przekonań opiera się na rozpoznaniu swoich wewnętrznych cech, osiągnięciu równowagi między nimi i akceptacji samego siebie. Obejmuje zagadnienia z zakresu starożytnej medycyny, które zostały wzbogacone o najnowszą wiedzę. Ajurweda zakłada, że człowiek jest elementem wszechświata i powinien żyć z nim w pełnej zgodzie. To oznacza poszanowanie natury i wszystkich żyjących organizmów, holistyczne podejście do życia i ciągłą pracę nad sobą. W ten sposób możliwe jest uodpornienie się na choroby współczesnego świata, przedłużenie i podniesienie jakości swojego życia oraz wydobycie wewnętrznego piękna, które jest całkowicie niezależne od panujących trendów czy naszego wieku. Ajurweda jest drogą radości, afirmacji i balansu, który przyczynia się do naszego szczęścia.

Wewnętrzne siły

Podstawą ajurwedyjskiej mądrości jest wyjątkowość człowieka. Wynika ona z jego wewnętrznej pierwotnej natury, zwanej prakriti. Ta niezmienna przez całe życie siła wpływa na nasz wygląd, umysł, myślenie, postrzeganie świata i emocje. Jej poznanie jest kluczem do zrozumienia własnej indywidualności, a przez to jej rozwój. W każdym człowieku istnieją również trzy wewnętrzne żywioły, nazywane doszami. Ich nazwy to Pitta, Vata Kapha. Ich unikatowa kombinacja w człowieku determinuje każdy aspekt naszego życia. Mieszanka dosz jest zależna od naszego stanu zdrowia, wzorców, klimatu, temperatury, otoczenia i pór roku, dlatego ulega zmianom. Zgłębienie powiązań między doszami pozwala osiągnąć rozwój w wymiarze emocjonalnym, duchowym i umysłowym, a dzięki temu emanować gracją, witalnością i naturalnym pięknem.

W życiu najważniejsze jest to, by móc cieszyć się każdym dniem i akceptować siebie oraz innych. Ajurweda podpowiada jak to robić poprzez refleksje, uznanie indywidualności człowieka i pracę nad sobą. Najważniejszą nauką, która płynie z tej starożytnej mądrości, jest to, by nie podporządkowywać się narzuconym schematom stylu życia i piękna, a zamiast tego wsłuchać się w swoje wnętrze. Wszystko, co potrzebne do bycia prawdziwie pięknym jest ukryte właśnie w nim.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *