Dom pasywny – plusy i minusy

Domy pasywne stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Ich koszt budowy maleje z roku na rok, przez co przybywa inwestorów. Warto poznać plusy budownictwa energooszczędnego i ewentualne minusy tego rozwiązania.

Jakie plusy mają domy pasywne?

Domy pasywne mają wiele zalet. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście początkowe koszty są wysokie, ale wraz z upływem czasu zwracają się. Może to nastąpić jeszcze szybciej w przypadku otrzymania dofinansowania. Ma postać bezzwrotnej dotacji. Domy pasywne pozwolą na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wykorzystuje się darmową energię odnawialną. Najczęściej wybór pada na instalację fotowoltaiczną, która przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Dlaczego warto zdecydować się na dom pasywny?

W przypadku domów pasywnych można mówić o zużywaniu minimalnej ilości energii do ogrzewania. Przekłada się to oczywiście na niezwykle niskie koszty utrzymania obiektu. Kolejnym plusem będzie wysokiej jakości powietrze przy zachowaniu komfortu termicznego. Jest to rozwiązanie ekologiczne, bo korzysta się głównie z odnawialnych źródeł energii, eliminuje emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Dom pasywny jest skutecznym sposobem na walkę ze smogiem. W domu panuje zdrowy mikroklimat. Stosuje się nowoczesny system rekuperacji, który gwarantuje stałą wymianę powietrza z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie korzystne dla alergików.

Czy domy pasywne mają też jakieś minusy?

Domy pasywne mają wiele zalet, ale nie są wolne od wady. Trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów inwestycyjnych. Zwrot pieniędzy nie pojawi się szybko. Będzie trzeba cierpliwie na niego poczekać nawet kilkadziesiąt lat. Firmy wykonawcze muszą także zmagać z wysokimi wymaganiami.

Konieczne jest znalezienie doświadczonych specjalistów, którzy zajmą się wznoszeniem obiektów zgodnie z wymogami budownictwa energooszczędnego. W tym celu warto zapoznać się z ofertą firmy dostępnej na stronie https://www.multicomfort.pl/. Domy pasywne wiążą się także z pewnymi ograniczeniami w użytkowaniu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *