Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Jak się z nią uporać? Co zrobić, by skutecznie złagodzić objawy i zapobiec nawrotom choroby? Odpowiedź na to pytanie poznasz w dalszej części artykułu!
Przyczyny
Na początek warto wyjaśnić, jakie czynniki powodują grzybicę pochwy. Narażone są na nią przede wszystkim te panie, które przyjmują antybiotyki, cierpią z powodu cukrzycy, otyłości lub anemii. Grzybicy sprzyjają także zmiany hormonalne spowodowane stosowaniem antykoncepcji, ciąża, niewłaściwa (przesadna lub niedostateczna) higiena, noszenie elastycznej bielizny i korzystanie z publicznych toalet, saun i basenów. Sporadycznie zdarzają się również przypadki zarażenia grzybicą od partnera. By nie dopuścić do zakażenia, należy unikać stresu i przewlekłego przemęczenia, dbać o właściwą higienę i odporność, a także zachować ostrożność w miejscach, które mogą być siedliskami bakterii i grzybów. A co, jeśli mimo wszystko nie uda nam się uchronić przed chorobą? Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Leczenie grzybicy i zapobieganie jej nawrotom
Gdy pojawiają się pierwsze objawy grzybicy pochwy, należy koniecznie udać się do lekarza ginekologa. Po przeprowadzonym badaniu lekarz zaleci odpowiednie leczenie – np. dopochwowe leki przeciwgrzybicze i probiotyki. Leczeniu towarzyszyć powinna odpowiednia higiena i ostrożność. Infekcji intymnych możemy również pozbyć się naturalnie, stosując właściwą dietę i uprawiając zdrowy tryb życia. Z codziennego menu warto wykluczyć alkohol, sery pleśniowe i słodycze. Należy również zadbać o odpowiednią bieliznę – najlepsza będzie ta wykonana z bawełny, która umożliwia skórze oddychanie. Wybierając się na basen, warto zabrać ze sobą specjalny preparat zawierający pałeczki kwasu mlekowego.
Leczenie, choć jest stosunkowo proste, nie zawsze przynosi trwałe rezultaty. Grzybica pochwy lubi nawracać. By tego uniknąć, powinniśmy pamiętać o właściwej profilaktyce, pełnowartościowej diecie i zdrowym trybie życia.