
Rzęsistkowica to jedna z chorób intymnych, która może być przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją rzęsistek pochwowy, który jest pasożytem znajdującym się w pochwie lub na napletku u mężczyzn. O wiele częściej występuje on u kobiet niż u mężczyzn i może pojawiać się także w okolicach cewki moczowej. Jakie są objawy rzęsistkowicy i w jaki sposób się ją leczy?
Jakie są objawy zakażenia rzęsistkiem?
W przypadku rzęsistka niebezpieczne jest to, że u nosicieli może on nie wywoływać żadnych objawów. Jednak u osoby zakażonej wywołuje on dokuczliwe objawy. Do głównych objawów charakterystycznych dla ostrej postaci zakażenia rzęsistkiem zaliczyć należy przede wszystkim:
świąd i pieczenie w pochwie;
ból w podbrzuszu;
żółtawozielone upławy o pienistej konsystencji i przykrym zapachu;
bolesne parcie na mocz;
częste oddawaniu moczu.
U mężczyzn mogą pojawić się takie objawy jak:
dreszcze;
podwyższona temperatura;
pieczenie;
obrzęk;
zaczerwienienie;
nadżerki.
Rzęsistkowica może występować również w postaci przewlekłej, w której to objawy są bardzo podobne do ostrego zapalenia, jednak są nieco łagodniejsze.
W jaki sposób leczy się rzęsistkowicę?
Leczenie rzęsistkowicy powinno odbywać się pod nadzorem lekarza i muszą być nim objęte wszystkie osoby zakażone w rodzinie. Zazwyczaj dotyczy to obojga partnerów seksualnych, ale trzeba też pamiętać o tym, że zakażeniu mogą ulec również osoby korzystające z tej samej toalety. Leczenie tylko jednej osoby nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdyż bardzo szybko może ona ponownie się zarazić. Zobacz również “Rzęsistkowica – objawy, profilaktyka, leczenie“.
Lekarz przypisuje leki, które oparte są o imidazol i metronidazol. Obie substancje mają działanie pierwiatnakobójcze oraz bakteriobójcze. Ważne jest to, żeby w czasie leczenia powstrzymać się od stosunków seksualnych.
Ważna jest także profilaktyka zakażeń intymnych. W czasie stosunków seksualnych należy korzystać z prezerwatyw, ale także dbać o swoją higienę. Kobiety mogą też wzbogacić swoją dietę o suplementy diety, które pomagają dbać o korzystną florę bakteryjną pochwy. Więcej informacji o nich można znaleźć na stronie provag.info.