Ile kosztuje adwokat?

Pytanie zawarte w tytule tego tekstu jest bardzo proste, ale odpowiedź na nie staje się niezmiernie skomplikowana. A wszystko dlatego, że adwokat może na rzecz swoich klientów świadczyć wiele usług, które wiążą się z przyswojeniem treści wielu różnych dokumentów. Ile zatem kosztuje pomoc adwokata?

Proste usługi i czynności prawne

Za sporządzenie umowy może on wziąć od 100 do nawet 300 złotych. Wszystko zależy od tego, z jak skomplikowanym dokumentem ma się do czynienia i z jak wieloma dokumentami trzeba się zaznajomić, aby móc go sporządzić. Za jednorazową poradę prawną zwykle bierze on około 100 złotych, choć również i tutaj zależy od okoliczności sprawy i długości trwania porady.

W niektórych przypadkach porada prawna może być nieco droższa, ale jej koszt zwykle nie jest wyższy niż 200 złotych. Jak zatem widać na tym przykładzie, podstawowe wsparcie ze strony adwokata nie jest zbyt kosztowne. A skoro już o poradach mowa, to w niektórych przypadkach można je uzyskać za darmo!

Reprezentowanie w sądzie

Znacznie droższą usługą jest reprezentowanie klienta w sądzie. Co ciekawe, pojedyncza wizyta na rozprawie może kosztować od 300 do nawet 1000 złotych. Ostateczna kwota zależy tu od doświadczenia specjalisty, stopnia zawiłości sprawy, a także szans na jej wygranie.

Przy wycenie usługi reprezentowania na rozprawie sądowej, trzeba też wziąć pod uwagę kwestię dojazdu. Jeśli specjalista ma dojeżdżać kilkaset kilometrów na spotkanie, to koszt całej usługi drastycznie wzrośnie. Dlatego warto wybierać wsparcie ze strony osoby, która działa blisko miejsca, w którym odbywają się rozprawy.

Usługi wyceniane indywidualnie

Czasem zdarza się, że pomoc adwokacka jest realizowana w szczególnych okolicznościach. Mowa tu np. o obecności w trakcie podpisywania ważnych umów. Cena za taką usługę może być bardzo wysoka i sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wagi umowy, ale też od prestiżu zaangażowanego w sprawę adwokata.

Podsumowując, w przypadku większości spraw adwokat nie zarabia wcale tak dużo. Problemy pojawiają się w momencie, gdy usługa ma mieć charakter niestandardowy i np. wiąże się z koniecznością dojechania do odległego miejsca lub przeanalizowania szerokiego pakietu dokumentów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *