Jak przygotować torbę do porodu?

Wyczekiwanie na narodziny dziecka to okres pełen radości, ale i niepokoju. Czy wszystko przebiegnie pomyślnie? Jak przygotować się na powitanie maluszka i co zabrać ze sobą do szpitala? O ile nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, o tyle mamy wpływ na to, by w torbie przeznaczonym do zabrania na porodówkę nie zabrakło niczego, co będzie tam potrzebne.

Torbę warto spakować co najmniej cztery tygodnie przed planowanym terminem porodu. Dzięki temu rodzice unikną niepotrzebnego stresu i spokojniej podejdą do całego wydarzenia. Co więcej, jeśli akcja porodowa rozpocznie się wcześniej, niż wynika to z wyliczeń mamy i lekarza prowadzącego, rodzice będą gotowi, by wyruszyć w drogę do szpitala. W torbie powinny się znaleźć rzeczy dla maluszka oraz dla przyszłej mamy.

Na początek wybierz szpital

Zanim zaczniesz pakować torbę, sprawdź, co powinno się w niej znaleźć. Nie ograniczaj się do czytania książek i artykułów przeznaczonych dla przyszłych mam. Zadzwoń do szpitala, w którym chcesz rodzić i zapytaj, co będzie Ci potrzebne. Wiele porodówek udostępnia specjalną listę przedmiotów, które należy zabrać ze sobą. Takie listy mogą się różnić w zależności od szpitala. Dlatego warto już wcześniej zdecydować, gdzie odbędzie się poród i zorientować się, co będzie w stanie zapewnić mamie i dziecku szpital, a w co trzeba będzie zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Przedmioty potrzebne mamie

W torbie do szpitala z pewnością nie powinno zabraknąć niezbędnych dokumentów. Wyniki badań, kartę ciąży oraz dowód osobisty warto spakować tak, by w razie potrzeby szybko je zlokalizować. Konieczna będzie też koszula do porodu (w tej roli może się sprawdzić zwykły, nieco dłuższy podkoszulek) oraz przynajmniej dwie koszule, które dzięki rozpinaniu na piersi umożliwią wygodne karmienie noworodka. Mama powinna spakować też wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory higieniczne. Konieczny będzie żel pod prysznic, szampon, ulubiony dezodorant, szczotka do włosów, a także szczoteczka i pasta do zębów. Warto zabrać też ulubiony krem i koniecznie przynajmniej dwa ręczniki. Po porodzie będą również potrzebne wkładki poporodowe. Niektóre mamy potrzebują biustonoszy do karmienia oraz wkładek laktacyjnych. Inne zabierają ze sobą laktator. W początkowej fazie kamienia piersią może się przydać maść, która złagodzi ból podrażnionych brodawek. W chłodniejsze dni warto zabrać szlafrok i ciepłe skarpetki. Z pewnością przyda się też woda do picia oraz herbatniki, jako przekąska w dniu porodu i już po nim.

Wyprawka dla noworodka

W torbie nie powinno też zabraknąć rzeczy dla maluszka. Wiele z nich znajdziemy na stronie https://www.Wozki-Foteliki.pl. Konieczny będzie między innymi rożek oraz ręcznik wyprany wcześniej w delikatnym detergencie (najlepiej płatkach mydlanych) dla niemowląt. W takim środku powinny zostać również wyprane pieluszki tetrowe (kilka z nich zabieramy do szpitala) oraz ubranka dla dziecka. W szpitalu zazwyczaj informują, jakie ubranka należy zabrać. Najczęściej jest to kilka kaftaników, pajacyków i śpioszków. Nie można zapomnieć o pieluszkach jednorazowych oraz maści do pielęgnacji delikatnej pupy noworodka. Konieczny będzie też środek przeznaczony do pielęgnacji kikuta pępkowego. Niektóre szpitale wymagają też, by mama zabrała ze sobą mydło lub płyn do kąpieli przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia, inne zapewniają to we własnym zakresie.

Jakie inne rzeczy będą potrzebne? O to warto zapytać na porodówce konkretnego szpitala.

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *