Planując budowę domu, nie możesz zapomnieć o stworzeniu kosztorysu budowlanego, czyli jednego z najważniejszych dokumentów, dotyczących wszystkich prac budowlanych. Dzięki racjonalnemu i precyzyjnemu stworzeniu kosztorysu budowlanego można dokładnie oszacować wszystkie koszty związane z budową domu. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o kosztorysach budowlanych.
Jeśli decydujesz się na budowę domu metodą gospodarczą, bez stworzenia kosztorysu budowlanego, jego realizacja może być naprawdę trudna. Dobrze stworzony plan dotyczący kosztów budowlanych to grunt pod przyszłe zarządzanie procesem budowy, a także konkretną analizę, na jakie rozwiązania będziesz mógł sobie pozwolić w przyszłości. Pożyteczne informacje na temat kosztorysów budowlanych, znajdziesz na stronie internetowej firmy Building Companion.
Kosztorys budowlany – dlaczego jest tak ważny?
Kosztorys budowlany jest dokumentem, który pozwala na w miarę możliwości precyzyjne oszacowanie, ile będzie kosztowała Cię budowa domu, lub innego obiektu budowlanego. Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie tego rodzaju dokumentu nie jest wymagane, ale o konieczności jego posiadania powinien świadczyć głos rozsądku i rezolutność niż prawne obostrzenia. Niemniej stworzenia kosztorysu budowlanego, wymaga od jego twórcy odrobinę wysiłku, a także posiadania ogólnej wiedzy, dotyczącej tego, jak dom ma wyglądać w przyszłości.
Warto zabrać się za niego po stworzeniu projektu budowlanego, który dostaniesz od architekta, lub zdobędziesz innym sposobem. Jasne określenie rozmiarów, kształtu, etapów czy specyfiki wykończenia sprawi, że na każdym z etapów, będziesz mógł przewidzieć szacunkowe koszty, związane z jego realizacją. Gotowy projekt budowlany to baza do stworzenia wyliczeń oraz kalkulacji. Ich suma to właśnie Twój kosztorys budowlany. Nie należy zapominać, że założenia w projekcie a gotowy dom, to często dwie nie do końca podobne wizje, przez co mogą pojawić się spore rozbieżności w planowanym kosztorysie budowlanym, a zrealizowanej inwestycji.
Na co zwracać uwagę w trakcie tworzenia kosztorysu?
W czasie tworzenia kosztorysu budowlanego pamiętajmy o tym, żeby możliwie jak najbardziej zracjonalizować koszty budowy. Nie zalecamy także zbytniego optymizmu i jeśli planowana oszczędność na poszczególnym etapie jest mocno wątpliwa, to raczej nie polecamy kurczowego trzymania się ceny po zaoszczędzeniu na wybranej pracy lub materiałach, lecz doliczenie niewielkiej kwoty, by później rozczarować się na plus a nie na minus.
W trakcie tworzenia dokumentu zaleca się podział na kategorie, dzięki którym w prosty sposób wyodrębni się każdy z kosztownych etapów. Zazwyczaj, kosztorysy budowlane opierają się na pięciu filarach, bez których ciężko wyobrazić sobie budowę domu. Pierwszym z nich jest element, który po części jest już za Tobą, czyli zakup projektu budowlanego, a także wszelkie niezbędne formalności. Drugi etap to koszt budowy samej konstrukcji budynku. Trzeci związany jest z kosztami wykonania dachu. W czwartym warto wyliczyć koszty stolarki, a w piątym kwotę pieniędzy, którą przeznaczysz na wykończenie wnętrza.