Jak należy dbać o klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa to bardzo przydatny sprzęt odpowiedzialny za obniżanie temperatury panującej w pojeździe w porze letniej, gdy na zewnątrz jest gorąco. Właściwe działanie instalacji umożliwia ochronę kierowcy i pasażerów przed przegrzaniem. Można więc śmiało stwierdzić, że klimatyzacja bezpośrednio wpływa na komfort jazdy oraz pośrednio na jej bezpieczeństwo, gdyż kiedy warunki dla kierowcy są optymalne, może on się skupić na bezpiecznej jeździe.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, również klimatyzacja samochodowa może ulec uszkodzeniu, zużyciu czy też zanieczyszczeniu. Ważna jest więc prawidłowa pielęgnacja tego elementu wyposażenia auta, aby klimatyzacja działała skutecznie i niezawodnie przez długi czas.

Trafna diagnoza problemów z klimatyzacją

Praktycznie każde odbiegające od normy zachowanie klimatyzacji samochodowej może świadczyć o jej awarii lub zużyciu. Przykładowo, spadek wydajności urządzenia klimatyzacyjnego może mieć swoją przyczynę w nieszczelnym przewodzie. Zbyt głośna praca klimatyzacji samochodowej może z kolei oznaczać konieczność wymiany kompresora.

Serwisowanie i przegląd w specjalistycznych firmach

W związku z możliwością zużycia lub uszkodzenia klimatyzacji samochodowej, warto jeździć na przeglądy do firm serwisujących, które doskonale znają klimatyzacyjne podzespoły i części do BMW oraz innych marek pojazdów. Firmy takie nie tylko uzupełniają czynnik chłodzący, ale również wymieniają filtry i dokonują przeglądu w poszukiwaniu śladów zużycia, zanieczyszczeń czy też usterek. Dzięki nim możliwa jest szyba wymiana zużytych elementów, które mogą doprowadzić do powstania pęknięć i nieszczelności.

Podczas wizyty w serwisie wymieniony zostanie m.in. czynnik chłodzący. Nasz specjalista od części do BMW radzi, aby „klimatyzacja samochodowa była serwisowana przynajmniej raz na dwa lata”. To pozwoli zachować jej optymalne działanie oraz wystarczająco szybko wykrywać wszelkie nieprawidłowości.

Czyszczenie elementów klimatyzacji samochodowej

Ażeby zapewnić sprawne i wydajne działanie wszystkim elementom klimatyzacji samochodowej, części do BMW i innych marek pojazdów powinny być również regularnie czyszczone oraz odgrzybiane. Dzięki temu sprzęt będzie działał w sposób, który jest bezpieczny dla kierowcy oraz pasażerów znajdujących się w pojeździe. Istnieją specjalne preparaty do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji samochodowej, jednak sprawdzają się one tylko w przypadku delikatnych zabrudzeń. Jeśli zanieczyszczenia są silne, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy stosującej nowoczesne technologie przeznaczone do czyszczenia klimatyzacji w samochodach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *