Moda na skoki tandemowe – czy warto?

Skoki tandemowe to niesamowita rozrywka dla osób, które chcą przetestować swoją odwagę. Aby oddać swój pierwszy skok nie trzeba wcale brać udziału w specjalnych szkoleniach. Skoki w tandemie to obecnie najkrótsza droga, aby zanurkować w niebie.

Na czym w rzeczywistości polegają skoki w tandemie?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że skoki tandemowe odbywają się zawsze w dwójkę. W skoku udział bierze pilot tandemu i jego pasażer. Pilotem jest oczywiście doświadczony instruktor, który dba o bezpieczeństwo i w całości odpowiada za techniczną obsługę spadochronu. W dużej mierze to właśnie dzięki temu rozwiązaniu pasażerem może stać się praktycznie każda dowolna osoba.

Instruktor z pasażerem połączeni są ze sobą za pomocą specjalnej uprzęży tandemowej. Jak łatwo się domyślić podczas opisywanego skoku wykorzystywany jest specjalny spadochron tandemowy. Zaprojektowany jest on w taki sposób, aby bez problemu utrzymać dwie osoby. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa stosuje się dodatkowy spadochron zapasowy i automaty spadochronowe.

Dla kogo skoki w tandemie są dobrym wyborem?

Jak wspomniano powyżej ze skoków w tandemie może skorzystać praktycznie każdy. Nie wymagane są szkolenia i badania lekarskie. Warto wspomnieć również o tym, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Jeżeli chodzi o dzieci i młodzież to niezbędne jest oczywiście pozwolenie od rodziców lub opiekuna.

Jedynymi przeciwwskazaniami do skoków tandemowych są oczywiście schorzenia, które w mniejszym lub większym stopniu mogą uniemożliwić wykonanie skoku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które zmagają się z epilepsją, ostrą niewydolność krążenia i niestabilnością kręgosłupa.

Wiele firm, które organizuje skoki w tandemie ma także ograniczenia wagowe. Ze względu na ograniczenia sprzętowe pasażerowie powyżej 100 kilogramów mogą być niedopuszczeni do skoku. Pamiętać należy także o tym, aby korzystać wyłącznie z oferty certyfikowanych ośrodków szkolenia lotniczego, które zatrudniają doświadczonych instruktorów i co najważniejsze dysponują profesjonalnym sprzętem. Warto wspomnieć również o tym, że wiele ośrodków oferuje swoim klientom możliwość nagrania lotu. Film z pierwszego skoku może okazać się pamiątką na całe życie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *