Co należy wiedzieć o depresji?

Przez wielu depresja nazywana jest dzisiaj chorobą cywilizacyjną. Rzecz w tym, że z jej powodu nie cierpiało jeszcze nigdy tak wiele osób. Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć jak postępować z ludźmi chorymi na depresję. Nie mając tej wiedzy wiele osób nie wie jak pomóc swoim najbliższym.

Depresja może dotyczyć każdego

Przede wszystkim warto pamiętać, że depresja jest zwyczajną chorobą. Dlatego też, w zasadzie każdy może z jej powodu stracić zdrowie. Jeśli chodzi o konkretne przyczyny, na dobrą sprawę nie są one znane. Najczęściej wskazuje się na obciążenie genetyczne, gdyż jeśli chorują rodzice, to bardzo prawdopodobne, że zachorują również ich dzieci. Niemniej jednak, częściowo odpowiedzialne jest na pewno również wychowanie.

Oczywiście, depresję wywołują często konkretne zdarzenia. Przede wszystkim chodzi o sytuacje stresujące. Co ciekawe, do powstawania depresji mogą doprowadzać nie tylko smutne wydarzenia, ale również te wywołujące pozytywny stres jak na przykład ślub. Chodzi generalnie o duże zmiany i towarzyszący im duży stres.

Jak postępować?

Niewątpliwie, jeśli chodzi o obcowanie z osobą, która utraciła zdrowie z powodu depresji, przede wszystkim ważne jest okazanie zrozumienia. Warto zauważyć, że często osoby z depresją wiodą pozornie bardzo udane życie. Dlatego też, bliskim często z trudnością przychodzi współczucie. Podkreślają więc w rozmowach z chorymi, że nie mają oni się przecież czym martwić, bo ich życie jest bardzo dobre. Niestety, tego typu pocieszenia przynoszą efekty przeciwne do zamierzonych. Chory w takiej sytuacji odczuwa bowiem wyrzuty sumienia, iż nie jest w stanie docenić swojego życia.

Pomoc specjalisty

Bez wątpienia, depresja wymaga zwykle interwencji specjalisty. Dlatego też, warto podjąć próbę przekonania bliskiej osoby do wizyty u psychoterapeuty. Oczywiście, nie powinno się tego jednak robić na siłę. Warto namawiać, ale dopóki sytuacja nie jest skrajnie niebezpieczna, nie można nikogo zmusić do terapii.

Jeśli chodzi o samą terapię, najskuteczniejsza jest ta dwuskładnikowa. Chodzi o połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. W mniej zaawansowanych przypadkach zwykle farmakologia nie jest niezbędna, wystarczy sama psychoterapia. Jeśli jednak depresja jest silna może się nie obejść bez leków.

Warto pamiętać, że depresja to główny powód samobójstw. Dlatego też, nie ma co się zastanawiać nad podjęciem terapii. Często osoby z depresją są w stanie do pewnego stopnia maskować swoje złe samopoczucie. Dlatego też ich bliscy bagatelizują problem i nie wysyłają ich do specjalisty. Nie można więc dać się zwieść pozornej poprawie stanu zdrowia osoby z depresją. Nawet sporadycznie występujące myśli samobójcze są wskazaniem do wizyty u fachowca.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *