Panele podłogowe – wady i zalety

Panele to obecnie najbardziej popularny sposób na wykończenie podłogi. Takie rozwiązanie ma kilka zalet i wad, które warto uwzględnić. Należy także dobrać odpowiednie panele pod względem ich parametrów i zastosowania.

Zalety paneli podłogowych

Każdy dom wymaga odpowiedniego wykończenia. Duże znaczenie ma wybór właściwych materiałów oraz technologii. Idealne rozwiązanie jest niedrogie, trwałe, estetyczne i łatwe do wykonania. Panele podłogowe posiadają wiele z tych cech. Przede wszystkim dostępne są w stosunkowo niskich cenach. Oczywiście wiele zależy od jakości produktu, ponieważ dobre panele mogą również osiągać dosyć wysokie ceny. Taka metoda wykończenia podłogi jest również dosyć prosta i szybka do wykonania, więc pozwala zaoszczędzić czas niezbędny do zakończenia wszystkich prac. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również bardzo szeroki asortyment paneli, który znajdziemy w sklepach. Oznacza to, że nie będziemy mieli problemu z dobraniem materiału, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb, na przykład do aranżacji wnętrza.

Wady paneli podłogowych

Największym problemem z panelami jest ich stosunkowo niska trwałość. Ten materiał jest szczególnie wrażliwy na działanie wody, dlatego należy chronić go przed wilgocią. Dodatkowo mniej trwałe panele będą również ulegać zarysowaniom lub innym uszkodzeniom. Na rynku dostępne są także panele bardziej odporne na wodę i ścieranie się, jednak takie materiały mają również wyższe ceny.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Wybór właściwych paneli podłogowych będzie miał kluczowe znaczenie dla naszego zadowolenia z tego rozwiązania. Przede wszystkim powinnyśmy dobrać je pod kątem pomieszczenia, w którym się znajdą. Na przykład przedpokój potrzebuje podłogi, która będzie bardzo odporna na ścieranie. W kuchni konieczne jest zastosowanie paneli przystosowanych do kontaktu z wilgocią. Trwałe panele będą mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i w związku z tym dłużej zachowają estetyczny wygląd i nie będą wymagały wymiany przez wiele lat. Chociaż taki sposób wykończenia podłogi jest zazwyczaj wybierany ze względu na oszczędność, warto zainwestować w panele dobrej jakości.

Oczywiście nie bez znaczenie jest estetyka. Pod tym względem wybór jest naprawdę ogromny. Do dyspozycji jest szeroka gama kolorów oraz faktur. Bez problemu dobierzemy panele podłogowe, które będą idealnie uzupełniały aranżację wnętrza. Warto brać pod uwagę, że ostateczny efekt będzie zależał również od pomieszczenia, w którym zostanie ułożona podłoga, na przykład od kolorów ścian oraz oświetlenia, dlatego warto skorzystać z próbek paneli i obejrzeć je w pokoju. Dzięki temu na pewno podejmiemy trafną decyzję i stworzymy idealną, harmonijną aranżację.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *