Pieczeń, bulion, słodka tarta – jak przyprawy kuchenne wpływają na smak potraw?

Bez względu na rodzaj użytych składników oraz sposób przygotowania każda potrawa, deser, napój czy nawet bulion nie zachwycałyby swoim wyjątkowym smakiem i aromatem, gdyby do ich przygotowania nie użyto odpowiednio dobranych przypraw. To właśnie dlatego tak cenimy kuchnie pełne charakteru, np. azjatycką, tajską czy meksykańską. Dlaczego przyprawy kuchenne mają tak duże znaczenie w przyrządzaniu posiłków? Sprawdzamy!

Przyprawy kuchenne i ich wyjątkowa moc

Szarlotka ze szczyptą cynamonu, kurczak w pięciu smakach albo pachnąca majerankiem fasolka po bretońsku – trudno sobie wyobrazić przygotowanie niemal każdej potrawy bez użycia jakichkolwiek przypraw. Ludzie od tysiącleci starają się urozmaicić smak dań, deserów, a nawet napojów za pomocą przypraw, które w dawnych czasach miały za zadanie nie tylko podnieść walory smakowe posiłków, lecz także przedłużyć czas przydatności do spożycia. Ponadto niektóre przyprawy kuchenne używane są również w celu zmiany koloru potraw jak np. farbująca bulion na żółto kurkuma czy burak nadający zupie intensywnie czerwonego koloru.

Fascynująca historia przypraw

W obecnych czasach przyprawy kuchenne można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Niekiedy aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkaset lat temu były prawdziwym rarytasem dostępnym jedynie wybranym osobom, dysponującym sporą sumą pieniędzy. Handel aromatycznymi korzeniami i suszonymi ziołami pochodzącymi z odległych rejonów wschodniej Azji był jednak mocno rozwinięty już w czasach starożytnego Egiptu, a potem Grecji oraz Rzymu. W tej części Europy powstały liczne szlaki wiodące z Azji na zachód, którymi przemieszczały się wozy wyładowane nie tylko szlachetnym jedwabiem, lecz przede wszystkim cennymi przyprawami. Poszukiwanie nowych smaków i tańszych źródeł przypraw doprowadziło później m.in. Krzysztofa Kolumba do wypraw morskich, które zakończyły się odkryciem nowego lądu – Ameryki. Obecnie dzięki rozwojowi technologii, rolnictwa oraz łatwego i bezpiecznego transportu nawet te rzadkie przyprawy lub mieszanki można kupić w większości dobrze wyposażonych sklepów.

Najdroższe przyprawy świata

O cenie przypraw decyduje przede wszystkim dostępność, wymagania rośliny oraz sposób jej uprawy. To właśnie dlatego za najdroższą przyprawę świata uważa się szafran – zbierane ręcznie słupki kwiatowe jednej z odmian krokusów. W rankingu cennych dodatków do potraw znajduje się również wanilia, goździki, kardamon oraz popularny w wielu kuchniach świata cynamon. Wybierając te wyjątkowe przyprawy kuchenne, warto jednak pamiętać, że wyróżniają się one szczególną mocą i wystarczy zaledwie szczypta mielonej kory cynamonu czy kawałek laski wanilii, by nadać potrawie charakterystycznego smaku i aromatu.

Przyprawy kuchenne i ich mieszanki

Grillowane skrzydełka, złocisty bulion, pachnący goździkami kompot jabłkowy – znane ze swojej mocy przyprawy kuchenne zastosowane już w niewielkich ilościach potrafią zdecydowanie zmienić smak i aromat poszczególnych potraw. Niektóre z nich maja również znaczenie lecznicze, np. pobudzają trawienie, zmniejszają ryzyko wystąpienia wzdęć albo zwiększają łaknienie. W poszczególnych kuchniach popularne są również gotowe mieszanki przyprawowe takie jak np. orientalne curry, włoskie zioła prowansalskie, francuskie bouquet garni czy popularna w Polsce przyprawa do piernika.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *