Plastry Evra – opis i właściwości leku

Obecnie jest wiele metod zabezpieczających przed niechcianą ciążą, mniej lub bardziej skutecznych. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do prezerwatywy, która nie daje pełnej gwarancji co do tego, że nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Popularne są wśród kobiet tabletki antykoncepcyjne, ale ich stosowanie bywa problematyczne. Alternatywą dla nich są plastry antykoncepcyjne Evra. Zawierają one konkretne stężenia dwóch kobiecych hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. Preparat Evra dostępny jest powszechnie w aptekach, wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

Co zawiera preparat Evra i jakie są wskazania do jego stosowania?

Evra jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym w formie plastrów, w składzie których znajdują się substancje w postaci syntetycznych hormonów – progesteronu i estrogenu. Jednorazową dawką przyjmowanego leku w plastrze jest 6 mg norelgestrominu i 0,6 mg etynyloestradiolu. To właśnie te związki czynne wykazują działanie antykoncepcyjne. Wskazaniem do stosowania preparatu jest zapobieganie ciąży u kobiet w wieku rozrodczym. Stanowi on alternatywę dla klasycznych metod antykoncepcyjnych w postaci tabletek. Pochodne hormonalne obecne w plastrach hamują jajeczkowanie, zmieniają właściwości śluzu szyjowego i błony śluzowej macicy.

Plastra Evra nie nakleja się codziennie nowego – ten przyklejony pierwszego dnia należy zmienić dopiero w ósmym dniu cyklu, następnie w piętnastym. W celu wywołania krwawienia trzeba zaprzestać stosowania preparatu między 22. a 28. dniem cyklu. Po nie więcej niż siedmiu dniach należy rozpocząć cały cykl od początku i ponownie postępować dokładnie tak samo jak wcześniej. Nie ma znaczenia to, w jakich godzinach zostanie przyklejony plaster. Istotne jest miejsce, w którym zostanie on przytwierdzony – kobieta ma do wyboru okolice pośladków, brzuch, górną część ramienia lub tułowia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych Evra?

Nie każda kobieta może korzystać z preparatu antykoncepcyjnego w postaci plastrów Evra, dlatego przed zdecydowaniem się na tę metodę, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Zaliczyć można do nich nadwrażliwość na substancje zawarte w leku, zawał serca, migrenę z aurą ogniskową, zakrzepicę tętniczą/żylną, niedobór białka C/S, raka piersi/endometrium/wątroby, hiperhomocysteinemię. Z preparatu Evra nie mogą korzystać kobiety z niedoborem antytrombiny III, ciężarne, krwawiące z dróg rodnych z niewyjaśnionego powodu, ze zdiagnozowanym gruczolakiem.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych Evra wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Zalicza się do nich przede wszystkim objawy w postaci suchości pochwy i sromu, obrzęków nadciśnienia, bóli głowy, nudności, krwawień między miesiączkowych, skurczy macicy, upławów z pochwy, pogorszonego nastroju, zaburzeń miesiączkowania, uczucia zmęczenia. W miejscu przyklejeniu plastra mogą pojawić się rumień, świąd i wysypka. Kobiety stosujące preparat Evra nierzadko odnotowują przyrost masy ciała, łojotokowe zapalenie skóry, świąd i wysypkę na różnych obszarach ciała. Może dojść też do zapalenia okrężnicy i pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej, nawet do zatrzymania żółci i uszkodzenia wątroby.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *