Regulamin do sklepu internetowego

Jaką funkcję pełni regulamin sklepu internetowego? Czy regulamin sklepu to tylko formalność czy też sprzedawca może wykorzystać ten dokument na swoją korzyść poprzez odpowiednie jego sformułowanie? Na te pytania poznasz odpowiedź w naszym artykule.

Obowiązki informacyjne a regulamin sklepu

Regulamin do sklepu internetowego pełni przede wszystkim funkcję spełnienia ustawowych obowiązków informacyjnych jakie sprzedawca ma wobec swoich klientów, a także wszystkich osób odwiedzających jego sklep. O jakie ustawy chodzi? Główne obowiązki informacyjne mające wpływ na regulamin sklepu narzuca ustawa o prawach konsumenta. Chodzi przede wszystkim tutaj o dane sprzedawcy, informacje o warunkach zakupu, płatności, dostawy, reklamacjach i zwrotach. Kolejną kwestią jest konieczność uregulowania przez regulamin dla sklepu internetowego tzw. usług elektronicznych. Jest to nic innego, jak funkcjonalności sklepu internetowego. Do najczęstszych z nich należy konto, formularz zamówienia i newsletter. Obowiązek uwzględnienia przez regulamin do sklepu internetowego regulaminu usług elektronicznych wynika z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Korzystny regulamin dla sklepu internetowego

Regulamin sklepu internetowego to nie tylko sposób na spełnienie wymogów prawa. Sprzedawca poprzez odpowiednie postanowienia może sprawić, że regulamin do sklepu internetowego polepszy jego sytuację prawną w określonych sytuacjach. Na najdalej idące zapisy na swoją korzyść można pozwolić sobie w stosunku do klientów niebędących konsumentami ani firmami na prawach konsumentów (kim jest przedsiębiorca na prawach konsumenta dowiesz się z naszego artykułu oraz webinaru). Przykładowo, regulamin sklepu może przewidywać, że sprzedawca może w określonym terminie odstąpić od umowy sprzedaży zawartej z takim klientem. W praktyce takie postanowienie umożliwia w przypadku takiego klienta niezrealizowanie zamówienia, które z jakiegoś powodu byłoby dla sprzedawcy niespodziewanie trudne lub kosztowne w realizacji. Istotnym zapisem, jaki powinien zawierać regulamin sklepu internetowego w stosunku do wszystkich klientów jest termin płatności – pozwala on sprzedawcy na zgodne z prawem anulowanie zamówienia w przypadku braku płatności (po spełnieniu przez sprzedawcę określonych warunków).

Regulamin sklepu? Chętnie pomożemy

Na dalsze pytania dotyczące regulaminu sklepu odpowiemy w kolejnych artykułach. Pamiętaj, że regulamin sklepu jest niezbędnym elementem każdego sklepu internetowego. Warto też wiedzieć, że możesz ten dokument skonstruować tak, aby działał na Twoją korzyść.

Jeżeli szukasz pomocy specjalistów przy tworzeniu regulaminu dla sklepu internetowego, nasi prawnicy odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania i przygotują regulamin sklepu dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *