Co warto wiedzieć o kamicy nerkowej?

Jedną z poważniejszych oraz najboleśniejszych chorób nerek jest z pewnością kamica nerkowa. Na czym polega ta choroba i jak ją można leczyć?

Kamienie w nerkach

Warto zauważyć, że jest kilka rodzajów kamicy nerkowej. Generalnie chodzi jednak zawsze o kamienie zatykające nerki. Typy choroby odnoszą się do pochodzenia kamieni. Stąd też wyróżnia się następujące rodzaje schorzenia:

– kamica cystynowa
– kamica fosforanowa
– kamica moczanowa
– kamica szczawianowa

Warto zauważyć, że również przyczyny kamicy nie w każdym wypadku są takie same. O ile kamica cystynowa jest uwarunkowana przede wszystkim genetyczne, o tyle trzy pozostałe są efektem nieodpowiedniej diety. Jak więc widać, samodzielnie można zadbać o zdrowie swoich nerek.

Jak leczy się kamicę nerkową?

Jest kilak sposobów na usunięcie kamieni nerkowych. Zwykle lekarz próbuje uporać się z problemem metodami mało inwazyjnymi. Dlatego też w pierwszej kolejności przepisuje on leki, których zadaniem jest rozpuszczenie kamieni. Niemniej jednak, czasami leki okazują się nieskuteczne. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie zabiegu.

Jednym z zabiegów wykonywanych w przypadku kamicy nerkowej jest lipotrypsja przezustrojowa. Wydaje się, że dzisiaj zabieg ten jest najpopularniejszy, gdyż posiada najmniej efektów ubocznych. Jest po prostu najmniej inwazyjny, przez co w niewielkim stopniu wpływa negatywnie na zdrowie pacjenta. Lipotrypsja polega na wykorzystaniu fal wstrząsowych. To właśnie przy ich użyciu rozbija się zablokowane w nerkach kamienie. Następnie, w naturalny sposób pacjent wydala kamienie. Warto zauważyć, iż zabieg ten cieszy się dużą skutecznością. Niestety, ze względu na zdrowie pacjenta nie zawsze można go przeprowadzić. W takich sytuacjach trzeba wybrać inną metodą usuwania kamieni z nerek.

Kolejnym rodzajem zabiegu jest nefrolitotrypsja przezskórna. Ten zabieg nie jest już aż tak bezpieczny. Zabieg wykonywany jest z użyciem nefroskopu. Lekarz dostaje się nim do kamieni przez wykonane w skórze nacięcie. Warto zauważyć, że przed wykonaniem tego zabiegu pacjentowi podaje się znieczulenie.

Ostatnim zabiegiem, który skutecznie usuwa kamienie z nerek jest ureterorenoskopia. To także jest zabieg inwazyjny oraz relatywnie skomplikowany. Odpowiednie urządzenie przedostaje się do nerek przez cewkę moczową. Z racji tego, iż jest ona mocno unerwiona, konieczne jest więc podanie znieczulenia. Po przedostaniu się do nerek lekarz ma możliwość oglądnięcia kamieni oraz podjęcia decyzji, czy może je usunąć.

Działania profilaktyczne

Niewątpliwie, ażeby uniknąć konieczności poddawania się zabiegom najlepiej po prostu dbać o swoje zdrowie. Dlatego też, warto wdrażać działania profilaktyczne polegające przede wszystkim na przestrzeganiu diety.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *