Więcej niż jedne studia? Kierunki, które warto połączyć.

Wiedzy nigdy za wiele. Na rynku pracy wykształcenie wyższe jest doceniane i gwarantuje lepszą pozycję już na starcie. Szczególnie cenione jest ukończenie więcej, niż jednego kierunku studiów. W oczach rekruterów urastają też osoby, które ukończyły dodatkowe kursy. Zatem jak połączyć różne studia? Kierunki, które wzajemnie się uzupełniają, są tutaj bardziej niż wskazane. Poznajmy je!

Wszechstronność kluczem do sukcesu

W dzisiejszych czasach nie warto zamykać się w obrębie jednej dziedziny nauki. Tym bardziej, że wiele studiowanych przedmiotów wiąże się ze sobą w mniejszym bądź większym stopniu. Rozległa wiedza w dziś jest bardzo przydatna. Technologia idzie do przodu, a zadania w pracy coraz częściej wymagają logicznego myślenia oraz nieszablonowego podejścia czy znajomości konkretnych  procesów i zasad. Pracodawca z otwartymi ramionami przyjmie osobę, która nie tylko wykona dobrze projekt, ale będzie umiała też go wdrożyć i nadzorować.

Warto przeanalizować tok nauczania danych uczelni, zanim zdecydujemy się na studia. Kierunki, które nas interesują, powinny zawierać dokładny opis obowiązkowych przedmiotów. Spójrzmy na konkretny przykład. Grupa Uczelni Vistula (www.vistula.edu.pl/) posiada w swojej ofercie popularne i przenikające się wzajemnie kierunki, które można studiować jednocześnie. Dodatkowo, grupa zadbała o to, by dokładnie opisać  charakterystykę danej specjalizacji. Osoby szczególnie dociekliwe, odnajdą również przykładowe stanowiska, do których przygotowuje dany kierunek. Takie podejście zdecydowanie ułatwia wybór tego odpowiedniego.

Grafika + zarządzanie + dziennikarstwo

Choć z pozoru połączenie to wydaje się być niestandardowe, to w rzeczywistości kierunki te mogą zostać wykorzystane na wielu płaszczyznach. Zazwyczaj w agencjach reklamowych czy interaktywnych poszukuje się osób, które potrafią pisać kreatywne teksty, a jednocześnie stworzyć do nich ciekawą grafikę. Plusem jest też umiejętność zarządzania systemami analitycznymi. Na dziennikarstwie podszlifowane zostaną umiejętności pisarskie, a grafika zapozna nas z tajnikami programów do obróbki graficznej. W ten sposób mamy pełen pakiet nowoczesnego marketingowca czy copywritera.

Turystyka i rekreacja połączona z filologią

Tutaj argument za połączeniem obu kierunków jest chyba oczywisty — język. Wiadomo, że na turystyce i rekreacji w programie uwzględniony jest lektorat. Często jest to nauka nawet dwóch języków. Dlatego warto pogłębiać ich znajomość lub skupić się na doszlifowaniu tego, którego zaczęliśmy się uczyć później. Warto dodać, że w dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych jest na wagę złota. Możliwość komunikacji z obcokrajowcami i znajomość specjalistycznego słownictwa stawia nas na pierwszym miejscu w kolejce do wymarzonej pracy – nie tylko w turystyce.

Ekonomia w parze z finansami i rachunkowością

Przewidzenie skali sprzedaży i rozumienie zjawisk występujących w gospodarce to przydatna umiejętność. Prowadząc własny biznes znajomość podstaw ekonomii oraz rozeznanie w najważniejszych rozliczeniach gwarantują sukces. W pracy związanej z handlem taka wszechstronność jest bardzo doceniana i potrzebna. Dobry handlowiec musi umieć dokładnie rozpisać plan produkcji, oszacować koszty i ustalić optymalny budżet.

Wizualizacja projektu, czyli architektura + grafika

Rysunki techniczne są bardzo skomplikowane i czasochłonne. Trzeba być skrupulatnym i dokładnym, nie popełnić żadnego błędu. Czasem ciężko sobie wyobrazić efekt finalny projektu. Na pomoc przychodzą programy graficzne, w których możesz wizualizować swoje pomysły, precyzyjnie poprowadzić każdą linię i oznaczyć jej wymiary. Umiejętności graficzne, kreatywny umysł i wiedza z zakresu architektury, tworzą świetną podstawę do wykonywania tego zawodu. Nie trzeba zlecać pracy komuś innemu. Jak wiadomo, kiedy robi się coś we własnym zakresie, to ma się pewność, że jest to dokładnie to, czego oczekujemy.

Jak pokazują powyższe przykłady, warto łączyć ze sobą różne kierunki studiów lub dokształcać się za pomocą kursów i szkoleń. Należy podkreślić,  że bezustanny rozwój to inwestycja w swoją przyszłość i szansa na pracę, która będzie nie tylko dostarczała nam pieniędzy, ale też satysfakcję. Znajomość wielu dziedzin wyróżnia na rynku pracy i z pewnością otwiera wiele drzwi umożliwiających rozpoczęcie udanej kariery zawodowej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *