Jak wybierać kolory ścian?

Kolor ścian jest bardzo ważny, wpływa na atmosferę, panującą w pomieszczeniu, może je optycznie powiększyć oraz stworzyć wiele innych interesujących efektów. Wybór koloru farby lub tapety jest jedną z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć, kiedy wykańczamy dom lub mieszkanie.

Klasyczna biel

Pomalowanie ścian na biało wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Biel pasuje praktycznie do każdej aranżacji, optycznie powiększa małe pomieszczenia, dobrze komponuje się z różnymi dodatkami i dekoracjami. Wadą białych ścian jest fakt, że na takiej powierzchni można łatwo dostrzec nawet niewielkie zabrudzenia. Dodatkowo w przypadku malowania białą farbą trzeba się upewnić, że używamy dokładnie takiego samego produktu. Farby od różnych producentów będą się nieco różnić odcieniem, co będzie później widoczne na ścianie.

Kolor ścian w sypialni

Sypialnia to wnętrze, w którym chcemy odpocząć i zrelaksować się. W tym pomieszczeniu lepiej unikać jaskrawych kolorów takich jak czerwień lub pomarańczowy. Żywe, nasycone odcienie mają działanie pobudzające, które nie ułatwia zasypiania. Możemy zastosować kilka kolorowych detali w celu ożywienia wnętrza, jednak najlepiej zdecydować się na stonowany kolor ścian. Idealnie sprawdzą się delikatne pastelowe barwy, szarości, beże i brązy.

Ściany w pokoju dziecka

W pokoju niemowlęcia najlepiej malować ściany na jasne, pogodne kolory. W przypadku starszych dzieci można zdecydować się na ożywienie ścian różnymi dekoracjami, na przykład z szablonów. Niebieski i zielony będą sprzyjać skupieniu i odpoczynkowi po całym dniu w szkole. Czerwony w dużych ilościach będzie rozpraszał, jednak stosowany z umiarem może pobudzić do pracy oraz poprawić koncentrację w czasie nauki. Żółty to optymistyczny kolor, który korzystnie wpływa na nastrój.

Kolory w salonie

W nowoczesnym salonie doskonale sprawdzą się białe ściany, które dobrze komponują się minimalistycznej aranżacji. Taki kolor idealnie pasuje również do wnętrza w stylu skandynawskim. W bardziej tradycyjnej aranżacji najczęściej wybiera się beże. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku różnych farb, na przykład pomalowanie jednej ściany na inny kolor. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni, który doskonale sprawdzi się w dużych, przestronnych salonach.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór kolorów farb. Warto pamiętać, że ostateczny efekt po nałożeniu farby może się nieco różnić od tego, co widzimy na opakowaniu. Dlatego przez zdecydowaniem się na konkretny odcień warto poeksperymentować z próbkami. Niewielką ilość farby nanosimy w niewidocznym miejscu i czekami, aż wyschnie. W taki sposób sprawdzimy jak dokładnie będzie wyglądał dany produkt w naszym domu lub mieszkaniu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *