Jednymi z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego są gazy i wzdęcia. Może je powodować wiele czynników, ale i tak można sobie z nimi skutecznie poradzić. Jeśli ktoś ma częste gazy i zastanawia się, co na wzdęcia będzie dobre, to jest na to kilka sposobów. Które z nich są najlepsze i które pomogą skutecznie?
Przyczyną wzdęć i gazów może być, np. spożywanie pikantnych i ciężkostrawnych potraw, a także długotrwały stres oraz szybkie i łapczywe jedzenie, przez co łyka się duże ilości powietrza. Wzdęty brzuch powstaje w związku z nagromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Nadmierne gazy i wzdęcia to uciążliwy problem, z którym spotyka się wiele osób.
Domowe sposoby na wzdęcia i gazy
Na pewno na wzdęcia i gazy pomóc może picie herbaty, do której można dodać łyżeczkę sproszkowanego imbiru. Najlepiej wypijać ją przed posiłkiem, ale imbir można też dodawać do jedzenia. Imbir bardzo dobrze radzi sobie z zaburzeniami pokarmowymi, ponieważ kontroluje i eliminuje problem gazów w jelitach.
Podobne działanie ma czosnek, który najlepiej jest zjeść na surowo (jeden ząbek) albo dodać do właśnie przygotowywanej potrawy. Nie tylko pomaga na gazy, ale również poprawia pracę układu trawiennego.
Co na wzdęcia jeszcze pomoże? Na pewno napary i herbatki ziołowe. Powinny one zawierać, np. anyż, rumianek, koper włoski, mniszek lekarski, melisę i miętę. Takie herbatki i napary korzystnie działają na trawienie, zmniejszają nagromadzenie gazów w jelitach, pomagają przy bólach żołądka, a także zapobiegają tworzeniu się gazów.
Dobrym i skutecznym sposobem jest także zastosowanie tabletek Espumisan, które skutecznie radzą sobie ze wzdęciami, a przy tym nie powodują skutków ubocznych.
Czy można uniknąć gazów i wzdęć?
Aby nie dopuścić do wzdęć i gazów, należy przestrzegać kilku łatwych zasad:
- jedzenie małych, ale częstych posiłków i to regularnie, 4-5 razy dziennie,
- dokładne przeżuwanie jedzenia, co ułatwi na pewno późniejsze trawienie,
- należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, słodyczy, surowych warzyw i owoców oraz słodkiego mleka w przypadku osób, które mają częste wzdęcia i gazy,
- najlepiej gotować na parze,
- ważne jest wypijanie około 2 litrów płynów dziennie,
- lepiej zrezygnować z jedzenia konserw, odgrzewanych potraw oraz sztucznie barwionego jedzenia.