Witaminy z grupy B w diecie bezglutenowej i wegańskiej

W ostatnich latach rośnie popularność wielu diet, a zwłaszcza diety bezglutenowej, a także diety wegańskiej. Moda na dietę bezglutenową wynika z coraz częściej diagnozowanej nietolerancji glutenu. Niestety – jest to moda trochę na wyrost, gdyż nie każda z osób realizujących taką dietę rzeczywiście jej potrzebuje. Z kolei popularność diety wegańskiej wynika z nietolerancji laktozy i eliminacji nabiału z diety, niechęci do spożywania mięs czy jajek wątpliwej jakości, pochodzących z przemysłowych hodowli zwierząt. Nie bez znaczenia są także względy etyczne. Diety te – jak każda dieta eliminacyjna – wymagają starannego komponowania. Jednak nawet to nie uchroni nas przed ryzykiem niedoborów pokarmowych, a obie wspomniane diety mogą prowadzić do niedoborów witamin z grupy B.

Komu zagraża niedobór witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B to szereg związków rozpuszczalnych w wodzie, których nadmiar usuwany jest z organizmu przez nerki. Konieczne jest dostarczanie tych witamin z codzienną dietą, gdyż nie mamy możliwości syntetyzowania ich w wystarczających ilościach. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także układu krążenia. Zbyt niska podaż witamin z grupy B prowadzi do ich niedoborów, co skutkować może rozwojem anemii megaloblastycznej, miażdżycy, spadku odporności, zaburzeń neurologicznych.

Istnieje spora grupa osób, które są szczególnie narażone na niedobór witamin z grupy B. Na pewno są to osoby na wspomnianej diecie bezglutenowej, a także wegańskiej. Ale nie tylko – niedobór witamin z grupy B zagraża także kobietom w ciąży i karmiącym piersią, stosującym niektóre leki (antybiotyki, doustne antykoncepcja hormonalna, kortykosteroidy), nadużywającym alkohol, cierpiącym na zaburzenia wchłaniania. Dlatego właśnie niedobory witamin B nie należą do rzadkości, objawiając się zaburzeniami koncentracji, drażliwością, bólami i zawrotami głowy, problemami ze snem czy pogorszeniem się stanu skóry i włosów.

Witamina B complex potrzebna od zaraz

Suplementowanie witamin z grupy B pod postacią witaminy B complex to najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie diety w te niezbędne związki. W przypadku diety bezglutenowej przyczyną niedoborów może być rezygnacja ze spożywania większości produktów zbożowych, które stanowią jedno z najważniejszych źródeł naturalnych witamin z grupy B. Natomiast w przypadku diety wegańskiej konieczne jest suplementowanie witaminy B12, która znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Witamina B complex dostarcza kompletnego zestawu witamin z grupy B, w tym witaminy B12, witaminy B9 (czyli kwasu foliowego tak ważnego dla kobiet w ciąży) czy witaminy B6 ograniczającej rozwój miażdżycy. Witamina B complex powinna zawierać jednak coś jeszcze – związki zwiększające przyswajalność witamin z grupy B, czyli piperynę, cholinę i inozytol. Taki kompleksowy skład znaleźć można w witaminie B complex Cheers – to naturalne witaminy bez syntetycznych dodatków, dostarczające wysokich dawek witamin o świetnej biodostępności. Uzupełnij swoją dietę witaminą B complex, a odzyskasz energię i doskonałe samopoczucie oraz wzmocnisz mózg i serce.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *