Od czego zależy czas realizacji przelewu?

Coraz większą popularnością cieszą się transakcje bezgotówkowe. Szybciej i wygodniej jest nam regulować zobowiązania kartą płatniczą czy przelewem internetowym. Płacimy w ten sposób za zakupy i rachunki, na konto otrzymujemy również wynagrodzenie za pracę. Przelewy bankowe zdominowały większość transakcji finansowych na świecie. Niektóre jednak trafiają na wskazane konto szybciej od innych. Dlaczego? My już wiemy!

Jak długo „idzie” przelew?

Wyróżniamy dwa rodzaje przelewów: wewnętrzne i zewnętrzne. Przelew wewnętrzny odbywa się w ramach jednego banku i księgowany jest niemal natychmiast. Oznacza to, że jeśli zlecimy przelew na rachunek w tym samym banku, odbiorca przelewu już po chwili będzie miał środki na koncie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kont w różnych bankach.

Przelew zewnętrzny

Przelewane pieniądze przesyłane są pomiędzy bankami za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Ta wykorzystuje elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, znany jako Elixir. Umożliwia on realizację przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków. W przeciwieństwie do przelewów wewnętrznych zewnętrzne realizowane są tylko i wyłącznie w dni pracujące. Zarówno banki, jak i Krajowa Liczba Rozliczeniowa wyznaczają określony czas sesji. System Elixir prowadzi 3 sesje: poranną, południową i popołudniową. Każdy bank ma natomiast indywidualnie ustalone godziny realizacji przelewów. Sesja poranna to zwykle godziny od 9.30 do 11.00. Południowa: 13.30 do 15:30, a popołudniowa od 16 do 17.30. Godziny sesji elixirowych danego banku możemy sprawdzić na jego stronie internetowej. Więcej informacji na temat przelewów znaleźć można na blogu: inewi.pl.

Sesje elixirowe a wynagrorodzenie

Jeżeli pracodawca chce, aby jego pracownicy otrzymali wynagrodzenie w konkretnym dniu, powinien zrobić przelew najpóźniej przed sesją południową. Pamiętajmy, że terminowa wypłata wynagrodzenia to obowiązek pracodawcy. Jego zaniedbanie może rodzić konsekwencje i narażać na kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy oraz konieczność zapłaty odsetek z tytułu opóźnień.

Przelewy natychmiastowe

Co robić, jeśli chcemy, by zlecony przez nas przelew jak najszybciej dotarł na konto odbiorcy? Możemy skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego, dzięki któremu środki znajdą się na wskazanym rachunku w ciągu kwadransa. Niestety, przelew ekspresowy zwykle kosztuje – zapłacimy za niego od złotówki do nawet 15 zł.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *