Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Ból podczas stosunku może prowadzić do braku osiągnięcia satysfakcji seksualnej. W wyniku tego może dojść do spadku jakości życia seksualnego, a często nawet do rozpadu związku. Żeby uniknąć tak drastycznego obrotu spraw, należy poinformować o swoich dolegliwościach partnera, a następnie wybrać się na wizytę do lekarza.

Ból podczas stosunku inaczej jest określany mianem dyspareunii. Oficjalnie jest uznany za dysfunkcję seksualną, która występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Występowanie tego objawu może uniemożliwić odczuwanie satysfakcji ze stosunku u obu partnerów. W efekcie prowadzi do zaprzestania uprawiania seksu.

Przyczyny bólu

Głównymi powodami występowania bólu podczas stosunku może być nieodpowiednie nawilżenie, czynniki psychiczne (np. strach przed zawiedzeniem partnera), infekcje (np. stan zapalany przydatków), choroby (np. pochwica, atrofia pochwy czy zapalenie gruczołu Bartholina) i uczulenia. Brak właściwego zwilżenia związany jest często ze zbyt krótką grą wstępną, stresem lub/i przemęczeniem.

W innych przypadkach może to być spowodowane nadmiernym wysiłkiem, wiekiem, zaburzeniami w gospodarce hormonalnej czy chemioterapią. U niektórych kobiet występuje również całkowity brak ochoty na seks. Jest to wynik porodu. Takie zachowanie najczęściej występuje w okresie połogu i na szczęście nie wymaga leczenia. Po jakimś czasie wszystko samo wraca do normy.

Jak leczyć ból podczas stosunku?

Bólu podczas stosunku nie należy ignorować, lecz rozpocząć natychmiastowe leczenie. Pierwszym krokiem jest szczera rozmowa z partnerem bądź partnerką. Dolegliwości same nie znikną, a kontynuowanie prób uprawiania seksu może spowodować pogłębienie się problemów związanych z życiem intymnym pary.

Po rozmowie z partnerem lub partnerką trzeba udać się po poradę do lekarza. Problem najczęściej udaje się wyleczyć w ciągu zaledwie kilku dni odpowiednio przeprowadzonej kuracji. Abstynencja seksualna w tym okresie jest bardzo potrzebna i wspomaga terapię oraz zniwelowanie przykrych doznań. Jeśli przyczyną bólu jest np. suchość pochwy, warto sięgnąć po dostępne w sklepach i aptekach lubrykanty, stworzone na bazie wody.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy ból podczas stosunku pojawia się wskutek urazów związanych ze sferą psychiczną obu bądź jednego z partnerów. Wówczas potrzebne jest zastosowanie psychoterapii czy też terapii seksualnej u seksuologa. Rozmowy ze specjalistą, a także ćwiczenia wykonywane wspólnie w domu powinny nam pomóc uporać się z dolegliwością.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *