Elektrolity w organizmie – jak je uzupełniać?

Elektrolity to bardzo ważne dla organizmu substancje, które wspomagają jego funkcjonowanie i prawidłowy rozwój. Odpowiadają m.in. za poprawne działanie układów nerwowego czy mięśniowego. Wśród najważniejszych z nich można wyróżnić magnes, wapń i potas, a także sód.

Czym są elektrolity?

Elektrolity rozpuszczają się w płynie ustrojowym i odpowiadają za regulowanie gospodarki kwasowo-zasadowej. Odpowiednie stężenie tych substancji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Elektrolity odgrywają kluczową rolę w uzupełnianiu gospodarki wodnej, ponieważ dzięki nim woda jest rozprowadzana po ciele i wchłaniania przez poszczególne komórki. Te substancje odpowiadają za właściwy rozwój układu kostnego oraz wspomagają pracę układu krążenia.

Rodzaje elektrolitów

Elektrolity możemy znaleźć tak naprawdę wszędzie. Ale skuteczne uzupełnianie elektrolitów jest bardzo ważne, gdyż wzmacniają one organizm i wspomagają walkę z chorobą. Warto więc sięgać po odpowiednie napoje.

Wśród nich są: woda mineralna, sok pomidorowy (zawiera duże ilości potasu), woda kokosowa (posiada w swoim składzie różne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu) czy napoje izotoniczne (dla osób aktywnie uprawiających sport, gdyż nie tylko nawadniają organizm, ale też dodają energii). Oczywiście możemy też wybierać spośród specjalistycznych preparatów nawadniających, dostępnych w aptekach.

Bardzo ważna jest także zbilansowana, zdrowa dieta. Dzięki odpowiednim i świeżym produktom można wzmocnić organizm oraz poprawić jego działanie. Wśród najważniejszych elektrolitów można wymienić potas, sód, magnes, wapń.

Jak dbać o nawodnienie?

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Upały i duże temperatury sprawiają, że potrzebujemy większej ilości płynów. Również osoby aktywne fizycznie powinny dbać o to, żeby pić znacznie więcej wody mineralnej oraz napojów izotonicznych. Dzięki temu zapewnią stały dopływ elektrolitów do organizmu i zminimalizują prawdopodobieństwo jego odwodnienia.

Warto wiedzieć, czym są elektrolity oraz dlaczego są tak ważne w naszym organizmie i jaką rolę pełnią. Szczególnie osoby mające częste problemy gastryczne powinny zainteresować się tymi substancjami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *