Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy i leczenie

Ból spojenia łonowego najczęściej nasila się podczas wstawania lub podnoszenia ciężarów. Poza tym takie problemy mogą pojawić się dopiero po porodzie. Dyskomfort i ból krocza w ciąży może promieniować do kości krzyżowej.

W ciąży za fizjologiczne obluzowanie się chrząstkozrostu łonowego, a także połączeń pomiędzy stawami krzyżowo – biodrowymi odpowiedzialne jest zwiększające się stężenie estrogenów we krwi oraz wzrost hormonu relaksyny. Takie zmiany przygotowują miednicę do porodu, a dzięki temu łatwiejszy jest poród fizjologiczny oraz przejście dziecka przez układ kostny matki. Można nosić pas na rozejście spojenia łonowego, który doskonale sprawdza się u kobiet w ciąży.

Przyczyny rozejścia spojenia łonowego

Uszkodzenie spojenia łonowego u kobiet w ciąży jest związane z przebytym urazem okołoporodowym, a taki uraz jest związany z:

  • porodem kleszczowym,
  • niewspółmiernością porodową, a to oznacza zbyt dużą masę dziecka do relatywnie wąskiej miednicy kostnej,
  • długim drugim porodem, a jest to czas, który liczy się od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka.

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Charakterystyczne objawy dla tego schorzenia to:

  • kaczkowaty chód,
  • dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego, które będą się nasilały podczas chodzenia,
  • bolesność palpacyjna spojenia łonowego, które pojawia się głównie u kobiet w ciąży,
  • promieniowanie bólu do okolicy kości krzyżowej, a także ud,
  • czynniki, które nasilają ból: noszenie dziecka, nagłe wstawanie, dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

Leczenie polega głównie na odpoczynku i unikaniu dźwigania ciężkich przedmiotów. Można zastosować leczenie farmakologiczne, które będą zmniejszały dolegliwości bólowe. Dolegliwości bólowe może również zredukować rehabilitacja, ale trzeba to zrobić pod okiem lekarza.

Kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, nie należy czekać na wizytę u lekarza. Szybka pomoc lekarza jest konieczna, ponieważ zmniejszy to nie tylko dolegliwości bólowe, ale również trzeba wiedzieć, że rozejście spojenia łonowego jest przeciwwskazaniem do porodu drogami i siłami natury. Wtedy trzeba będzie ciążę rozwiązać elektywnym cięciem cesarskim przed 40. tygodniem ciąży.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *