Dom energooszczędny a dom pasywny – poznaj różnice

Każdy inwestor domu jednorodzinnego chciałby zaoszczędzić na domowych rachunkach za media. W tym celu warto rozważyć budowę domu, który będzie jak najtańszy w utrzymaniu.

Oszczędność nie jedno ma imię…

Oszczędzanie na rachunkach za media nie oznacza bardziej ascetycznego stylu życia. Wszystko jest kwestią zmyślnej inżynierii i zastosowania nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań. Jest wiele sposobów, aby już na etapie projektu znaleźć sposób na mniejsze wydatki w przyszłości. Jednym z nich jest na przykład stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-kiedy-warto-rozwazyc-postawienie-domu-w-tej-technologii.

Najwięcej można zaoszczędzić na ogrzewaniu, szczególnie w naszym chłodniejszym klimacie. Jaki dom wybudować, aby wydawać mniej? Wyróżnić można dwa typy budynków – domy pasywne i energooszczędne. Na czym polega różnica?

Domy energooszczędne

Domy energooszczędne, według normy, to domy, których roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi 70 kWh/m2 – czyli ponad 2 razy mniej niż standardowe roczne zapotrzebowanie (160 kWh/m2). Aby to osiągnąć, stosuje się różne rozwiązania projektowe.

Chcąc uczynić dom jak najmniej energożernym, architekt musi zadbać o odpowiednią bryłę budynku i rozmieszczenie pomieszczeń względem słońca – niekończącego się źródła darmowej energii. Jak najwięcej przeszkleń od południa, jak najmniej od północy. Okna same w sobie też muszą być jak najbardziej szczelne – to przez nie ucieka wiele ciepła.

Do tego ściany muszą być zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Tyczy się to też szczególnie dachów, jako że cieplejsze powietrze unosi się ku górze, więc dachy są ostatnią barierą między ciepłem z naszego domu, a światem zewnętrznym.

A skoro już o powietrzu mowa – należytą uwagę należy poświęcić wentylacji. Wymiana powietrza powinna się odbywać w sposób mechaniczny, a nie grawitacyjny – koniecznie z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Czym jest dom pasywny?

Domy pasywne to szczególna odmiana domów energooszczędnych. W ciągu roku nie powinny wymagać dostarczenia ciepła większego niż 15 kWh/m2. To prawie 10 razy mniej, niż w standardowym budownictwie!

Dlatego najłatwiej określić ten typ domów jako dom energooszczędny do kwadratu. Elewacja południowa powinna być zupełnie przeszklona, aby jak najwięcej światła słonecznego ogrzewało pomieszczenia. Ściany i dachy – oprócz odpowiednio wyższej jakości izolacji – powinny zapewniać wysoką akumulację ciepła. W ten sposób ciepło zgromadzone w słoneczne dni może zostać oddane w pochmurne dni do wnętrza pomieszczeń.

Teraz najciekawsze – o ile w domu energooszczędnym można dopuścić klasyczną instalację grzewczą (pod warunkiem wysokiej wydajności i małych stratach ciepła podczas przesyłu na rurach), o tyle dom pasywny może jej zupełnie nie mieć! Całe dostarczanie dodatkowego ciepła można oprzeć wyłącznie na nagrzewaniu elektrycznym i pompach ciepła, współpracujących z mechaniczną wentylacją nawiewową-wywiewną. To naprawdę spora oszczędność!

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *