Frescobaldi: słynna rodzina włoskich winiarzy

Do najważniejszych producentów wina w Europie należy włoska rodzina Frescobaldi. Wina produkowane są przez nich od XIII wieku. Frescobaldi od 700 lat związani są z Toskanią. Wina z należących do nich winnic pili królowie (między innymi wino z toskańskich winnic należących do Frescobaldich pił król Anglii Henryk VIII) i papieże. Krąży nawet legenda, że Michał Anioł w zamian za wina produkowane przez Frescobaldich oddawał im namalowane przez siebie obrazy.

Pierwszym z rodu, który zajął się produkcją wina był Berto Frescobaldi. W połowie XIX wieku do Toskanii rodzina Frescobaldi sprowadziła szczepy winorośli merlot, chardonnay i cabernet. Toskańskie wina marki Frescobaldi są uważane za jedne z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Dzisiaj produkowane są już przez 30 przedstawiciela rodu. Jakie wina Frescobaldi zasługują na uwagę?

Nipozzano Riserva

To czerwone wytrawne wino z apelacji DOCG Chianti Rufina. Wyróżnia się głębokim czerwono-szkarłatnym kolorem. Jest pełne aromatu jagód, malin i jeżyn z lekko wybijającą się nutą kawy, gałki muszkatołowej i wędzonej herbaty. Wino pachnie również toskańskimi kwiatami. Wino jest laureatem wielu nagród, między innymi złotego medalu u wyróżnienia Mundus Vini 20th Grand International Award. Świetnie pasuje do czerwonych mięs, dań z wieprzowiny i serów. Serwujemy je w temperaturze od 16 do 18 stopni Celsjusza.

Lamaione Merlot

Wytrawne czerwone wino z winnic Frescobaldi o głębokim, ciemnym kolorze. Wysokiej klasy wino wyróżniające się aromatem korzennych przypraw (wanilia, cynamon, goździki) z nutą dojrzałych w słońcu jagód. Propozycje podania: potrawy z kaczki, czerwonych mięs albo dziczyzny.

Campo Ai Sassi

Wino wyprodukowane ze szczepu Sangiovese. Przez 12 miesięcy postarzane w dębowych beczkach, a następnie przez kilka miesięcy w butelkach. Nazywane młodszym bratem Brunello. Campo Ai Sassi pochodzi z posiadłości Castelgiocondo. Charakteryzuje się aromatem wiśni i czereśni. Pasuje do delikatnych mięs, jagnięciny i potraw z grilla.

Marka Luce

To wina produkowane w spółce z pochodzącym z Kalifornii winiarzem Robertem Mondavi. Seria Luce obejmuje jedynie 20 roczników doskonałego wina wyprodukowanego pod czujnym okiem najpierw Vittorio, a później Lamberto Frescobaldi.

Wina z logo Frescobaldi należą do win toskańskich o wyjątkowo wysokiej jakości. Cieszą się uznaniem największych miłośników tego trunku, zdobywają wiele prestiżowych nagród branżowych. Dostępne są także w polskich dobrych sklepach z winami. Nie wszystkie są z najwyższej półki cenowej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *