Jak w szybki sposób dać życie staremu fotelowi

PRL wraca w dobrym stylu. Coraz częściej stajemy się posiadaczami starych foteli, których projekty i wykonanie zwracają na siebie dużą uwagę. Zazwyczaj jednak musimy zadbać o to, żeby przywrócić ich wygląd, którym zyskają na atrakcyjności.

Zanim zaczniesz renowację

Wkład naszej pracy w renowację starego fotela zależy rzecz jasna od jego stanu. Czasem wymaga drobnych poprawek, zdarza się też tak, że odrestaurowanie musielibyśmy wykonać w zasadzie od początku. Warto sprawdzić czy drewno jest dobrze zachowane i zacząć od tego. Należy wówczas zdjąć materiałowe elementy i zeszlifować ręcznie farbę bądź lakier gruboziarnistym papierem ściernym. Jeśli zdecydujemy się pokryć lakierem drewno ponownie, do wyboru mamy lakier bezbarwny, który dobrze użyć jeśli drewniane elementy były w dobrym stanie. Jeżeli potrzebujemy zamaskować ubytki, polecany jest lakier o ton ciemniejszy. W końcowym etapie powinniśmy przeszlifować drewno tak, żeby wygładzić nierówności oraz usunąć niedoskonałości powstałe w trakcie pracy, na przykład pył.

Czynnością poprawiającą jakość drewna jest też zabejcowanie drewnianych części fotela, lub pokrycie olejem. Wykonanie tych prac różnią się metodami i procedurami. Pamiętajmy o tym, że czynności te wykonujemy po złożeniu mebla. Ta metoda wydaje się najprostsza i najszybsza.

Wykończenie renowacji

Ważnym elementem przy wykończeniu naszej pracy jest tkanina obiciowa dzięki której drugie życie naszego fotela będzie najbardziej widoczne. Nie jest to zadanie nadmiernie trudne, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w tego typu zajęciach, a jednocześnie wysiłek, który włożyliśmy do tej pory zostanie wynagrodzony. Potrzebny będzie mocny materiał, warto skorzystać ze stron internetowych, które oferują nam wartościowe produkty do pracy DIY.

Do tego zadania z pewnością potrzebny będzie zszywacz tapicerski lub taker, który można nabyć w sklepie na plastyków, a posłuży nam do naciągnięcia materiału na blejtram.

Ze starego płótna możemy odmierzyć służące wzór odpowiednie długości do nowej tapicerki.

Dlaczego warto?

Koszt, jaki poniesiemy za odnowienia naszego fotela mieści się w granicach 100 – 200zł. Narzędzia, które będą na z pewnością potrzebne to przede wszystkim papier ścierny, lakier, bejca lub farba do drewna, wkręty, klej tapicerski zszywacz tapicerski i oczywiście wytrzymała tkanina, która da końcowy efekt. Fotel odnowiony przez nas, z pewnością nabierze nowego znaczenia, jestem przekonany że większego niż mebel gotowy, kupiony w sklepie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *