Podkładki poszerzane – gdzie są najczęściej stosowane?

Podkładki poszerzane to dobrze znany wyrób śrubowy, który znajduje zastosowanie w różnego rodzaju połączeniach gwintowych. Oznacza to, że wykorzystuje się je głównie w formie separatorów głów śrub lub nakrętek oraz łączonego komponentu. 

Podkładki poszerzane, czyli czym są i gdzie są najczęściej stosowane?

Podkładki, które posiadają poszerzoną średnicę zewnętrzną używa się po to, aby zwiększyć powierzchnię nacisku w miejscu, w którym połączenie śrubowe nachodzi na materiał. Opisana sytuacja zdecydowanie zmniejsza ewentualne ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zniszczeń w postaci zagnieceń, wgnieceń, odkształceń czy też zarysowań.

Opisywane produkty znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w szeroko pojętym budownictwie oraz naprawie maszyn. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być one wykorzystane na przykład podczas domowego majsterkowania. 

Podkładki DIN 9021 oraz wszystko co należy wiedzieć na ich temat. 

Podkładki DIN 9021 to standardowe podkładki poszerzane. Mogą być wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej oraz mosiądzu i poliamidu. Zastosowanie wyżej wymienionych materiałów zapewnia dużą odporność na procesy niszczenia. Użycie stali nierdzewnej lub kwasoodpornej A4 doskonale chroni produkt przed wystąpieniem korozji.

Wspomniane podkładki występują w wersji surowej, co oznacza, że w tym przypadku powłoka nie występuje, jak również z powłoką w postaci ocynku galwanicznego, ocynku galwanicznego żółtego, ocynku ogniowego oraz płatkowego.  

Więcej na temat podkładek poszerzanych. 

Podkładki poszerzane stanowią jeden z elementów pomocniczych przy połączeniach śrubowych. Zadaniem podkładki jest odseparowanie materiału łącznego od samej nakrętki czy łba śruby. Takie działanie ma na celu maksymalne zabezpieczenie połączeń gwintowanych. Podkładki tego rodzaju służą również po to, aby zwiększyć powierzchnię nacisku danego połączenia na łączony materiał. Podkładki poszerzane wykonywane są zgodnie z normami DIN 9021 lub PN-82030. 

Zakres stosowania opisanych podkładek metalowych jest niezwykle rozległy. Choć wielu osobom wydaje się, że śruby czy podkładki nie stanowią trudnego wyboru, to jednak warto zapoznać się z właściwościami konkretnych produktów. Ułatwi to w znaczy sposób dobranie odpowiednich komponentów. Na rynku istnieje ogromna różnorodność jeśli chodzi o produkty tego rodzaju. Z tego też względu, bez większego trudu można dopasować element złączny do swoich indywidualnych potrzeb. 

Aby wybrać odpowiednie dla siebie produkty, dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie. Można także dołożyć starań, aby samemu stać się ekspertem w tej dziedzinie. Podkładki poszerzane to jeden z najbardziej podstawowych elementów złącznych, które potrzebne są w budownictwie, służą do naprawiania różnego rodzaju maszyn i stanowią wsparcie dla każdego amatora majsterkowania. Dlatego też warto poznać w pełni ich możliwości i zdecydować się na ich zastosowanie. 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *