Preparat hydrofobowy – jak może przydać się na co dzień?

Preparaty hydrofobowe to środki o wyjątkowych właściwościach. Potrafią w kilka sekund zamienić zwykłą tkaninę w tkaninę wodoodporną. Po aplikacji preparatu na powierzchni materiału powstaje niewidoczna dla oka powłoka, która doskonale chroni powierzchnię przed wchłanianiem różnych cieczy. Sprawia, że płyny spływają, nie zostawiając śladu. Ponadto bariera hydrofobowa odpycha także cząsteczki brudu, dzięki czemu utrudnia ich wchłonięcie w materiał. Tym samym brud nie przywiera i można go znacznie łatwiej usunąć. Czy to czary?Nie, tak po prostu działa nanotechnologia i każdy z nas może z niej skorzystać na co dzień.

Preparaty hydrofobowe, to środki o wyjątkowych właściwościach. Potrafią w kilka sekund zamienić zwykłą tkaninę w tkaninę wodoodporną. Po aplikacji preparatu na powierzchni materiału powstaje niewidoczna dla oka powłoka, która doskonale chroni powierzchnię przed wchłanianiem różnych cieczy. Sprawia, że płyny spływają nie zostawiając śladu. Ponadto bariera hydrofobowa odpycha także cząsteczki brudu, dzięki czemu utrudnia ich wchłonięcie w materiał. Tym samym brud nie przywiera i można go znacznie łatwiej usunąć. Czy to czary? Nie, tak po prostu działa nanotechnologia i każdy z nas może z niej skorzystać na co dzień.

Hydrofobowość – co to jest i jak działa?

Hydrofobowość to stan niezwilżalności przez wodę. Jest to normalne zjawisko w przyrodzie. Do naturalnych związków hydrofobowych należą między innymi parafina, talk, węgiel kamienny, siarka czy wosk pszczeli.

Niewrażliwość na wodę powstaje dzięki cząsteczkom chemicznym, które mają zdolność do odpychania od siebie cząsteczek wody. Dzięki odpychaniu wody, woda jak i substancje ją zawierające, nie jest w stanie wsiąknąć w powierzchnię.

Do czego można zastosować spray hydrofobowy?

Spray hydrofobowy można wykorzystać na wiele przydatnych sposobów. Takie preparaty doskonale sprawdzają się przy specjalistycznych pracach. Na przykład w budownictwie przy zabezpieczaniu ścian przed nadmierną wilgocią, czy w motoryzacji do impregnacji szyb by strugi deszczu nie psuły widoczności w czasie jazdy, albo karoserii samochodu, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami wywołanymi przez kwaśne deszcze.

Jednak spray hydrofobowy jest świetnym rozwiązaniem również na co dzień dla każdego z nas. Wybór preparatów jest tak duży, że mają niemal nieograniczone zastosowanie. Świetnie nadają się do kurtek, odzieży sportowej i turystycznej przedłużając ich wodoszczelność. Z powodzeniem można ich użyć także na butach. Sprawdzą się także do zabezpieczenia przed przeciekaniem namiotu, plecaków, śpiworów. Preparat hydrofobowy rewelacyjnie sprawdzi się również do tapicerki samochodowej jak i meblowej, skutecznie ochroni ją bowiem przed rozlaną kawą czy winem, a nas przed szorowaniem plam. W zasadzie takie środki można użyć na dowolnej tkaninie, którą chcemy zabezpieczyć przed płynami. Powstała ochrona może przedłużyć żywotność materiałów, dać im nienaganny wygląd oraz umilić ich użytkowanie. Jednak warunkiem powodzenia to dobry preparat. Należy pamiętać by wybierać środki, faktycznie przeznaczone do celu który chcemy wykorzystać. Np. przed użyciem preparatu na odzież, należy sprawdzić czy na pewno producent przewidział takie zastosowanie i czy preparat podtrzyma przewiewność materiału tak jak np. spray hydrofobowy Sovereign, który tworzy nieprzepuszczalną barierę dla wody, ale utrzymuje oddychające właściwości materiału.

Co warto wiedzieć przed impregnacją?

Zawsze przed przystąpieniem do impregnacji musimy zadbać o to, by materiał był dokładnie oczyszczony, odtłuszczony i wysuszony. Dzięki temu przedłużymy i w ogóle umożliwimy dobre działanie preparatu. Na tak przygotowaną powierzchnię można zaaplikować impregnat i po wyschnięciu, cieszyć się wodoodpornym materiałem. Ważne jest też by impregnat nakładać starannie, raz koło razu, by mieć pewność, że nałożymy go szczelnie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *