Rodzaje chleba – jakie pieczywo jest najzdrowsze?

Dla wielu chleb jest jednym z ważniejszych elementów codziennej diety. Uwielbiają jego smak i wiele posiłków komponują właśnie z jego udziałem. Każdy ma swoje preferencje w kwestii rodzaju chleba, po który najchętniej sięga, ale jakie pieczywo jest najzdrowsze? Czy w ogóle chleb jest zdrowy, czy każdy może go jeść? Jakie rodzaje pieczywa będą najlepsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Rodzaje chleba – poznaj różnice

Chcąc dokonywać właściwego wyboru i sięgać po najbardziej wartościowe pieczywo, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie jego poszczególne rodzaje. Przede wszystkim chleb dzieli się na dwa rodzaje z uwagi na sposób jego wypiekania. Mamy chleb na zakwasie oraz chleb z dodatkiem drożdży.
Do przygotowania tego pierwszego potrzebujemy zakwasu – a więc poddanej fermentacji mieszanki mąki z wodą, która dzięki kulturom bakterii zachowuje się jak drożdże. Jednak produkcja takiego chleba wymaga więcej czasu niż chleba z dodatkiem drożdży, który jest najbardziej popularny w piekarniach. Warto przy tym dodać, że drożdże są bogate w witaminy z grupy B, fosfor, potas, żelazo czy cynk oraz ułatwiają trawienie skrobi zawartej w mące.

Poza tym rozróżnia się chleb jasny i ciemny, a do tego przyjęło się mówić, że ten drugi jest zdrowszy i bardziej wartościowy z uwagi na to, że powstaje z mąki razowej (ciemniejszej, zawierającej otręby). Trzeba także zaznaczyć, że typowy chleb razowy jest wypiekany na zakwasie. Z kolei chleb jasny wypiekany jest z mąki pszennej (jasnej), która jest bardziej uboga w cenne składniki.

Tylko, czy chleb jest zdrowy? – jedni mówią, że tak, a inni radzą go unikać. A najprościej chyba powiedzieć, że zdrowy chleb to taki, którego rodzaj będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby. Warto też dodać, że chleb dostarcza organizmowi węglowodanów i błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy jelit. Poza tym zdrowy chleb to również taki, którego skład jest prosty i naturalny – bez sztucznych ulepszaczy.

Rożne rodzaje chleba zależne od rodzaju użytej do ich wypieków mąki – dla każdego coś dobrego

W związki z tym, że pieczywo cieszy się ogromną popularnością i niemal każdy po niego chętnie sięga, to powstają jego różne odmiany. A wszystko po to, by trafić w konsumenckie upodobania.

W zależności od rodzaju użytej mąki i dodatków pojawia się cała masa różnego typu pieczywa, które poza wyjątkowym smakiem oferuje zdrowotne korzyści, wynikające z jego regularnego spożywania.

Do wyboru mamy między innymi następujące rodzaje chleba:
– chleb IG – polecany dla osób będących na diecie o niskim indeksie glikemicznym (np. borykającym się z cukrzycą lub insulinoopornością); chleb ten powstaje z dwóch rodzajów mąki (pszennej i żytniej) oraz zawiera liczne ziarna takie, jak siemię lniane, dynia czy słonecznik, jak również płatki owsiane i otręby pszenne;
– chleb domowy – wypiekany na zakwasie i powstający z dwóch rodzajów mąki – pszennej i żytniej (w tym razowej);
– chleb dziadka – będący rodzajem chleba pszennego, wypiekanego na zakwasie orkiszowym z ziarnami pszenicy;
– chleb ziomek z dynią – będący chlebem mieszanym, a więc powstającym z mąki pszennej i żytniej, a do tego wzbogacony słodami: pszennym, żytnim i jęczmiennym oraz ziarnami dyni;
– chleb farmerski – wypiekany na zakwasie i bazujący na pszennej i żytniej mące z dodatkiem słodowanych ziaren żyta;
– chleb orkiszowy – na zakwasie, który obniża poziom cukru we krwi, ale też cholesterol;
– chleb BIO-żytni – tradycyjny chleb żytni na naturalnym zakwasie z dodatkiem miodu i ziaren słonecznika, który nadaje mu oryginalnego smaku i aromatu;
– chleb razowiec – wypiekany z mąki żytniej poddanej długotrwałej fermentacji;
– chleb drwalski – jest to rodzaj chleba mieszanego (pszenno-żytniego) z dodatkiem ziaren słonecznika, siemienia lnianego, prosa, które dzięki zawartości krzemionki mają korzystny wpływ na wygląd;
– chleb kresowy – wypiekany na liściach kapusty i będący chlebem mieszanym pszenno-żytnim powstającym na naturalnym zakwasie.

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *