Kredyt we frankach – jak wybrać kancelarię?

Korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo w sprawach frankowych powoduje, że coraz więcej osób posiadających kredyty frankowe decyduje się na dochodzenie roszczeń przed sądem. Pojawia się  jednak pytanie – jak wybrać  kancelarię, która najlepiej poprowadzi sprawę?

Wybór kancelarii frankowej – nie będziesz mieć drugiej szansy

Na wstępie jasno wskazać należy jedną rzecz: wybór kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej jest kluczowy, ponieważ tylko raz można pozwać bank w celu stwierdzenia nieważności umowy.

Jeśli wybierzesz nieodpowiednią kancelarię i sprawę przegrasz – nie będziesz mógł pozwać banku po raz drugi. Z tego względu wybór kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej warto bardzo dobrze przemyśleć.

Kancelarie adwokackie i radcowskie vs. spółki z o.o.

Zadbaj o to, by swoją sprawę powierzyć kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Tylko w takim wypadku możesz mieć pewność, że Twoją sprawą zajmie się kompetentna osoba, posiadająca uprawnienia do reprezentowania klientów w sądzie.

Gdy orzecznictwo sądów zaczęło przechylać się zdecydowanie na stronę Frankowiczów, sprawami dotyczącymi kredytów frankowych zaczęły zajmować się różnego rodzaju firmy (odszkodowawcze, windykacyjne, itp.), działające najczęściej w formie spółek z o.o. Takie firmy nie mogę reprezentować cię w sądzie. Ich działanie polega najczęściej na pośrednictwie. Podpisując umowę z taką firmą na ogół nie wiesz nawet, kto faktycznie poprowadzi twoją sprawę. Taka firma praktycznie za nic nie odpowiada. Z kolei adwokaci i radcowie prawni ponoszą odpowiedzialność za wykonywane czynności zawodowe – zarówno majątkową (podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej) oraz dyscyplinarną.

Postaw na kancelarię frankową z dużym doświadczeniem

Prowadzenie sprawy przeciwko bankowi wymaga wiedzy i doświadczenia. Korzystne dla Frankowiczów orzecznictwo powoduje, że coraz więcej kancelarii zajmuje się tą tematyką. Jednakże z uwagi na złożoność i dużą liczbę problemów prawnych występujących w sprawach frankowych, niezwykle ważne jest doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw.

Decydując o wyborze kancelarii frankowej warto postawić na kancelarię, która sprawami frankowymi zajmuje się co najmniej od kilku lat i która może pochwalić się już zakończonymi sprawami tego typu. Wejdź na stronę internetową kancelarii i zobacz, czy kancelaria ma zakończone sprawy i z jakim rezultatem, czy można znaleźć informacje o sprawach prowadzonych przez kancelarię, wyroki z sygnaturami, itd.

Specjalizacja w sprawach frankowych ma znaczenie

Istotne jest również to, czy kancelaria, której zamierzasz powierzyć swoją sprawę, specjalizuje się typowo w sprawach frankowych, czy też sprawy frankowe są jednym z wielu obszarów praktyki danej kancelarii. O ile jeszcze w przypadku dużych kancelarii więcej niż jeden obszar praktyki nie musi budzić obaw, o tyle w sytuacji gdy kancelarię tworzy zaledwie kilka osób, a kancelaria zajmuje się wieloma, często odległymi od siebie dziedzinami prawa, można mieć wątpliwości, czy w którejkolwiek z tych dziedzin faktycznie się specjalizuje.

Nie da się być specjalistą od wszystkiego. Na ogół sprawdza się prawidłowość, że im węższy zakres specjalizacji, tym wyższy stopień biegłości w danej dziedzinie można osiągnąć. Kancelaria specjalizująca się w kredytach frankowych wie o nich wszystko, śledzi wyroki zapadające w tego typu sprawach, jest na bieżąco z publikacjami, jej pracownicy uczestniczą w konferencjach naukowych z tej dziedziny, a często także sami publikują na tematy związane z kredytami frankowymi.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *