Rolety zewnętrzne – w czym lepsze od wewnętrznych?

Każdy typ rolet jest potrzebny. Wybierając, czy te wewnętrzne, czy zewnętrzne, wiele się zyskuje. Kiedy lepiej wybrać zewnętrzne?

Popularniejszymi roletami są te, które mocuje się wewnątrz budynków. Jednak ich funkcjonalność jest mniejsza. Warto poznać korzyści, jakie daje wybór rolet zewnętrznych. Te aspekty, w których są lepsze, mogą okazać się kluczowe przy wyborze. Satysfakcję z zakupu ma się tylko wtedy, kiedy rolety będą odpowiadać potrzebom.

Rolety zewnętrzne – bezpieczeństwo i ochrona prywatności

Ochronę prywatności zapewniają zarówno osłony wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Pod względem zapewniania bezpieczeństwa nawet nie ma co ich porównywać. Jedynie osłony zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo. Nie muszą być antywłamaniowe. Zwykłe rolety zewnętrzne także stanowią solidną barierę przed włamaniem. Aluminiowa osłona okienna stanowi dobre zabezpieczenie.

Ochrona prywatności może dotyczyć dnia lub nocy. Spuszczona roleta, znajdująca się z zewnątrz budynku, chroni prywatność po włączeniu świateł w domu. Całkowicie zasłania wnętrze. Nie posłuży jednak do ochrony prywatności za dnia. Jednak tego nie zapewni i większość rolet wewnętrznych. Taką rolę dobrze pełnią te osłony, które wpuszczają światło słoneczne do środka. To przezierne rolety tkaninowe, tradycyjne firanki oraz żaluzje.

Rolety a ochrona przed upałem i stratami ciepła

Czasami jednak trzeba osłonić wnętrze przed słońcem także w ciągu dnia. To okresy upałów, kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 st.C. Wtedy wnętrza chroni się nie tyle nawet przed nasłonecznieniem, ile przed gorącem. Przed wysoką temperaturą chronią jedynie rolety zewnętrzne, ponieważ ciepło nie dotrze do szyby. Jeśli osłon zewnętrznych nie ma, słońce nagrzeje szybę. Tego ciepła roleta wewnętrzna zatrzyma tylko trochę. Izolacyjność cieplną rolet fasadowych doceni się także w sezonie grzewczym. Wtedy nie chodzi o to, by ciepło z zewnątrz nie wniknęło do środka. Potrzebna jest ochrona przed zimnem z zewnątrz i uciekaniem ciepła z wnętrza. W tej roli rolety zewnętrzne też radzą sobie znakomicie. Są pod tym względem lepsze niż wewnętrzne.

Kiedy wybrać rolety zewnętrzne?

  • Bezpieczeństwo osób i mienia
  • Ochrona przed nagrzaniem wnętrza przy upałach
  • Oszczędności na ogrzewaniu zimą

Oto trzy główne powody, by zdecydować się na rolety umieszczane na zewnątrz. Uatrakcyjnią one budynek – to powód nie aż tak ważny, jak wspomniane, ale też dla niektórych osób może być istotny. Budynek zyskuje dzięki takim osłonom na oknach. Wygląda ciekawiej oraz bardziej nowocześnie i elegancko.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z SURMA – Systemy osłon

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *