W jakiej pozycji można karmić dziecko?

Młode mamy mają wiele wątpliwości dotyczących nie tylko porodu, ale również karmienia dziecka. Ten artykuły odpowie na najważniejsze pytania dotyczące pozycji, w jakiej można karmić dziecko.

Kobiety najczęściej decydują się na karmienie swojego potomstwa w pozycji siedzącej oraz leżącej. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać już przed porodem.

Karmienie na siedząco

Do tego przyda Ci się wygodny fotel, kilka poduszek oraz odpowiednia odzież do karmienia, w którą możesz się zaopatrzyć w sklepie internetowym Koszulove. Przechodząc do czynów postaraj się usiąść w taki sposób, aby pomiędzy Twoimi nogami oraz plecami był kąt prosty. W razie trudności możesz podstawić stołek, który umożliwi Ci przyjęcie takiej pozycji. Pod głową, a także łokciami powinny znaleźć się poduszki. Z kolei dziecko możesz ułożyć w taki sposób, aby główka znajdowała się wewnątrz ramienia, pupa musi być trzymana dłońmi. Pamiętaj o tym, że to dziecko musi być przystawiane do piersi, a nie odwrotnie. Niemowlak w naturalnych odruchu złapie brodawkę razem z otoczką. Istotne jest to, aby dziecko było ułożone w taki sposób, żeby nie odwracało głowy. Ta metoda jest często stosowane przez bardzo wiele kobiet.

Karmienie w pozycji leżącej

To alternatywa, którą matki chętnie wykorzystują nocą. W ty przypadku przyda Ci się kilka poduszek oraz ubrania do karmienia, które sprawią, że nawet wybudzona ze snu z łatwością nakarmisz niemowlaka, bez podnoszenia się z łóżka. Podczas tej czynności lepiej nie podpieraj się na łokciu, ponieważ najzwyczajniej w świecie będzie Ci niewygodnie już po chwili. Istotne jest to, aby znaleźć najwygodniejszą pozycję dla siebie i dziecka. Możesz wykorzystać kilka różnych opcji, na pewno znajdziesz taką, która jest najlepsza dla Waszej dwójki. Po skończonym karmieniu warto przytulić do siebie dziecko w pozycji pionowej, aby z łatwością odbiło powietrze. Jeśli będą z tym trudności możesz delikatnie poklepywać maleństwo zarówno po plecach, jak i po pupie. Powinno to przynieść zamierzony efekt.

Czy dziecko się najadło?

Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Nie stresuj się tym za bardzo, ponieważ z czasem będziesz w stanie łatwo poznać, czy Twoje dziecko się najadło. Będzie ono dawać subtelne sygnały. Karmiąc piersią nie ma możliwości, aby niemowlak się przejadł, czy też za bardzo przytył.