Antyrama szklana, antyrama plexi czy antyrama antyrefleksycjna? – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wnętrza pozbawione dekoracji ściennych – takich jak plakaty, obrazy, sentymentalne pamiątki – nie pokazuje indywidualnego charakteru właściciela mieszkania. Jeżeli mamy coś ciekawego, osobistego lub ważnego do pokazania, to warto to oprawić. Najbardziej uniwersalnym, pasującym do każdego wnętrza rodzajem oprawy, jest antyrama. Nie posiada zewnętrznej listwy ramiarskiej, dlatego szczególnie pasuje do minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji, zarówno w stylu skandynawskim, jak i industrialnym.

Antyrama – co warto o niej wiedzieć?

Oprócz walorów estetycznych, do najważniejszych zadań antyramy należy ochrona umieszczonych w niej przedmiotów przed wilgocią, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami.

Antyrama składa się z:

  • tyłu wykonanego najczęściej z płyty pilśniowej lub wiórowej,
  • metalowych zatrzasków mocujących do niej pracę,
  • haczyków umożliwiających mocowanie w poziomie lub pionie,
  • frontu zrobionego ze szkła lub plexi (także plexi antyrefleksyjnej).

Antyrama to nowoczesna oprawa, która odznacza się wyjątkową lekkością. Dzięki niewielkiej wadze z łatwością umocujemy antyramę na ścianie, wykorzystując do tego choćby taśmę montażową (nie trzeba niszczyć ściany wierceniem).

Ponadto dobrej jakości atyrama jest zakupem, który posłuży nam przez długie lata. Warto zapoznać się z ofertą sklepu Aluramy.pl, który prezentuje produkty (m.in. antyramy, ramy, passe-partout) wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Jak wykorzystać antyramy?

Antyramy różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem i rodzajem frontu. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj przodu, warto poznać zalety każdego z nich.

Antyrama szklana pasuje do eleganckich, nowoczesnych wnętrz. Warto oprawić w nią ciekawy obraz lub grafikę, ponieważ szklany front wygląda efektownie. Dobrze będzie się prezentować w salonie lub innym reprezentatywnym miejscu.

Antyrama plexi to dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których przebywają dzieci (polecana m.in. do żłobków, przedszkoli, szkół, pokoju dziecięcego). Można w nią oprawić dziecięce prace albo dedykowane dla najmłodszych plakaty. W razie upadku na podłogę antyrama z plexi nie rozpada się na drobne i niebezpieczne kawałki tak jak szklana szybka. Front z plexi ze względu na odporność na zarysowania, polecany jest także wtedy, gdy dzieło oprawione w antyramę nie zostanie zawieszone na ścianie, a jedynie oparte np. o książkę. Antyrama plexi jest najbardziej popularnym wyborem, gdy chcemy oprawić dyplomy, świadectwa lub instrukcje i umieścić je w miejscach użyteczności publicznej (np. w szpitalu, restauracji, sklepie) lub biurze.

Antyrama antyrefleksyjna ma front z plexi dodatkowo pokryty warstwą, która rozprasza i zmniejsza odbicie światła. Posiada także filtr UV chroniący umieszczone za nim prace przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – papier nie żółknie mimo ekspozycji na słońce. Antyrama antyrefleksyjna to częsty wybór artystów i właścicieli muzeów oraz galerii sztuki, jej atuty sprawiają, że dobrze sprawdza się w mocno oświetlonych pomieszczeniach, jak i w plenerze.

Oprócz prac plastycznych i różnego rodzaju dokumentów, w antyramie możemy umieścić koszulki ulubionej drużyny piłkarskiej lub zespołu muzycznego. Szczególnie jeśli posiadamy koszulkę z autografem, to warto ją wyeksponować i zabezpieczyć przed zniszczeniem w odpowiedniej oprawie. Do antyramy możemy też włożyć nasze zdjęcia, które wisząc na ścianie naszego domu nadadzą mu ciepłego klimatu i będą przywoływać najlepsze wspomnienia z naszego życia. Z kolei do pomieszczeń w stylu retro dobrze pasują różnego rodzaju pamiątki sentymentalne, takie jak np. bilety z podróży lub koncertu, postarzana mapa świata, pocztówki i stare fotografie – je także możemy oprawić, nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Antyramy pomagają wyeksponować małe prace – brak ramki zwiększa optycznie wielkość dzieła. Polecane są także do oprawy np. bardzo dużych plakatów, ponieważ są lekkie i łatwe w montażu. Firma Aluramy posiada w swym asortymencie duży wybór antyram a4 i a3 oraz na wymiar, z którymi zabezpieczysz ważne dokumenty oraz stworzysz ciekawe aranżacje wnętrza.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *