Atrakcyjne zabawki dla najmłodszych

Dzieci uwielbiają zabawki, jednak to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność ich umiejętnego doboru. Spośród szerokiej oferty warto wybierać rozwiązania, które nie tylko bawią, ale również uczą. Jakie zabawki są szczególnie polecane najmłodszym dzieciom? Które z dostępnych opcji wspierają ich rozwój?

Zabawki dla 2 latka

Do tematu wyboru odpowiedniej zabawki dla dwulatka warto podejść ze szczególną starannością. Liczy się bowiem nie tylko zabawa, ale również to, czy wybrane przez nas rozwiązanie wspomaga rozwój intelektualny i ruchowy dziecka, a także, czy kształtuje jego wyobraźnię i zdolności poznawcze.

W powyższych rolach szczególnie dobrze sprawdzają się proste zabawki. Dostarczają one nie lada frajdy, a przy tym są zrozumiałe dla malucha, dlatego szkrab będzie chętnie po nie sięgał. Skomplikowane i zaawansowane technicznie rozwiązania mogą nie znaleźć uznania w oczach dziecka. Będą bowiem dla niego zbyt trudne. Nie warto zatem przepłacać. O wiele lepszym rozwiązaniem będą zabawki dopasowane do wieku dziecka, a nie nowinki techniczne.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem będą zabawki, które angażują do zabawy nie tylko dziecko, ale również rodziców. Maluchy uwielbiają bowiem spędzać czas z dorosłymi, naśladując ich. W ten sposób nie tylko pogłębimy więzi rodzinne, ale również nauczymy dziecko współdziałania. Buduje to również poczucie bezpieczeństwa, co dla prawidłowego rozwoju dziecka jest niezwykle ważne.

Wśród polecanych zabawek dla 2 latka wymienia się:

  • klocki – to doskonałe zabawki, które wspierają rozwój dziecka na wielu płaszczyznach: rozwijają zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zręczność, uczą logicznego myślenia i zależności przestrzennych, a także pobudzają kreatywność i pomysłowość. Co więcej, zapewniają frajdę nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, zachęcając tym samym do wspólnej zabawy.

Pamiętajmy jednak, iż dwuletnie dziecko jest niezwykle ciekawe świata. Z chęcią zatem bierze do buzi różne przedmioty, w tym klocki. Z tego względu warto zadbać o to, aby były to produkty dopasowane do wieku dziecka – będą wówczas miały odpowiednią wielkość,

  • puzzle – podobnie jak klocki rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach: stymulują zdolności manualne, uczą logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię. Z powodzeniem możemy je układać wraz z dzieckiem, co na pewno dostarczy mu wiele radości. Aby jednak dziecko mogło je swobodnie chwycić w rączki, muszą mieć odpowiednią wielkość, czyli ponownie – ważne jest to, aby były one dopasowane do wieku dziecka,
  • kolorowanki – ćwiczą zdolności manualne, wspomagają koncentrację, pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka, a także pomagają mu identyfikować elementy rzeczywistości. Stanowią również pierwszy etap nauki pisania. Poprzez zabawę uczą, co sprawia, że są wręcz idealnym rozwiązaniem dla każdego malucha.

Przy wyborze kolorowanki warto kierować się wiekiem dziecka, a także jego umiejętnościami. Jeżeli wybierzemy zbyt skomplikowane rozwiązanie, maluch szybko się zniechęci. Gdy zaś kolorowanka będzie zbyt prosta, starsze dziecko wkrótce się nią znudzi. Przy zakupie należy kierować się zatem zasadą – im młodszy jest maluch, tym kolorowanka powinna się charakteryzować mniejszym stopniem skomplikowania,

  • jeździki – chodzi tu o wszelkiego rodzaju mini pojazdy – rowerki, hulajnogi czy też samochody napędzane siłą mięśni dziecka. Gwarantują one nie lada frajdę, a przy tym ćwiczą koordynację ruchową i zmysł równowagi. Oswajają również dziecko z prędkością i zachęcają do przebywania na zewnątrz. Stanowią doskonały pomysł na prezent z okazji urodzin czy też Dnia Dziecka.

Decydując się na te rozwiązanie, koniecznie sprawdźmy, czy jest one dopasowane do wieku i wzrostu dziecka, co uczyni jazdę komfortową i bezpieczną. Aby zadbać o odpowiedni stopień ochrony malucha, do zestawu warto dołączyć ochraniacze i koniecznie kask. Wówczas nawet groźnie wyglądająca wywrotka nie będzie dla dziecka aż tak bardzo niebezpieczna.

Niezależnie od tego, na jaką zabawkę dla dwulatka się decydujemy, musimy sprawdzić, czy jest pozbawiona ostrych krawędzi oraz twardych, wystających elementów. Mogłyby one doprowadzić do skaleczenia. Groźne są również małe guziki, przyciski oraz ruchome części, które dziecko mogłoby połknąć.

Kolejka elektryczna

Wszelkiego rodzaju kolejki elektryczne to nie lada frajda nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Warianty dla najmłodszych pociech zwykle są pozbawione ostrych i małych elementów, co zapewnia bezpieczeństwo zabawy.

Aby kolejka mogła jeździć, dziecko musi w pierwszej kolejności dobrze połączyć tory i inne elementy. Uczy to logicznego myślenia i zależności przestrzennej. Zajęcie to wymaga również cierpliwości i precyzji. Rozwija także zdolności manualne i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zabawa kolejką pozwala również rozbudzić dziecięcą wyobraźnię. Jest także doskonałym pomysłem na prezent, zwłaszcza jeśli nasza pociecha jest wielbicielem kolei. Gwarantuje nie lada frajdę dla całej rodziny, a także znajomych dziecka.

Wybierając kolejkę elektryczną, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy jest dopasowana do wieku naszego dziecka. Na początek warto zdecydować się na wersję podstawową, którą będziemy rozwijać wraz ze zwiększającymi się potrzebami pociechy. Warto zatem wybierać spośród producentów, którzy oferują możliwość rozbudowywania zestawu.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które okażą się niezwykle atrakcyjne dla najmłodszych dzieci. Pamiętajmy jednak o tym, aby służyły one nie tylko zabawie, ale również nauce i pozwalały na rozwój malucha. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kryterium wieku, dzięki czemu z łatwością dopasujemy zabawkę do aktualnego poziomu rozwoju dziecka.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *