Jak ginekolog bada dziewicę?

Dla każdej kobiety wizyta u ginekologa oznacza duży stres. Jest on tym silniejszy, jeśli jest to pierwsza wizyta. Szczególnie pierwszą wizytą u ginekologa stresują się te nastolatki, które są jeszcze dziewicami. Co każda dziewczyna powinna wiedzieć zanim umówi się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Jakiego lekarza wybrać?

Oczywiście najlepiej na pierwszą wizytę jest umówić się do zaufanego lekarza. Takiego lekarza najlepiej doradzi dziewczynie jej mama. Ale nie każda dziewczyna ma odwagę zwrócić się z tym problemem do swojej mamy. O to jakiego lekarza wybrać może więc zapytać inną osobę, którą darzy zaufaniem: kuzynkę, przyjaciółkę, koleżanką. Informacji o tym, który lekarz ginekolog jest godny zaufania można poszukać również w internecie. Dziewczyny, które bardzo stresują się swoją pierwszą wizytą u ginekologa będą mniej skrępowane, jeśli wybiorą lekarza kobietę. Dziewczyny, które mają mniej niż 18 lat i jeszcze nie rozpoczęły współżycia na pierwszą wizytą mogą, a nawet powinny umówić się z ginekologiem dziecięcym. Sprzęt, którym dysponuje ginekolog dziecięcy jest bardziej odpowiedni do przeprowadzenia badania u dziewicy.

Wizyta: o czym należy pamiętać?

W czasie pierwszej wizyty lekarz będzie zadawał pacjentce mnóstwo pytań. Wiele z nich dotyczy miesiączki. Przed wizytą dziewczyna powinna przypomnieć sobie, kiedy miała pierwszą miesiączkę. Lekarz będzie również pytał o datę ostatniej miesiączki, o to, czy cykle są regularne, czy miesiączki nie są bolesne i zbyt obfite. Padnie również pytanie o to, czy dziewczyna ma za sobą inicjacją seksualną. Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest dla lekarza bardzo ważna, ponieważ badanie dziewicy jest przeprowadzane inaczej.

Badanie dziewicy: jak wygląda?

W przypadku dziewcząt, które nie są jeszcze po inicjacji seksualnej badanie przeprowadzane jest bez użycia wziernika. Są jednak sytuacje, kiedy użycie wziernika w trakcie badania dziewicy jest konieczne. Wówczas jest on zwilżany roztworem NaCl. Z reguły dziewice są badane bez wziernika. Narząd rodny oceniany jest w trakcie dwuręcznego badania przezodbytniczego. Polega ono na tym, że jedną ręką lekarz uciska brzuch pacjentki, drugą zaś jamę brzuszną poprzez odbyt. Badanie to jest bezbolesne. Nie u wszystkich pacjentek takie badanie jest wykonywane, u niektórych lekarz może zdecydować jedynie o wykonanie badania USG. W przypadku dziewicy lekarz może wykonać USG wybierając jedną z dwóch metod. Badanie może być wykonane z głowicą, która umożliwi obejrzenie narządów położonych w miednicy mniejszej przez powłoki brzuszne. Druga z metod to USG, które odbywa się przez odbyt. W tym drugim przypadku wykorzystywana jest głowica rektalna. Badanie USG niezależnie od wybranej metody pozwala na wykrycie ewentualnych torbieli na jajnikach, czy guzów. Umożliwia także dokonanie oceny stopnia rozwoju narządów płciowych, pozwala wykryć anomalie w ich budowie. Więcej przydatnych informacji na temat badania ginekologicznego dziewicy pod tym linkiem

Czy podczas badanie możliwa jest utrata dziewictwa?

Dziewczyny, które nie mają za sobą inicjacji seksualnej obawiają się, że w czasie badania ginekologiczne utracą dziewictwo. Ich obawy są nieuzasadnione. W trakcie badania ginekologicznego nie ma możliwości, aby doszło do przerwania błony dziewiczej.

Dziewczyny odkładają wizytę u ginekologa czasem w nieskończoność. Szczególnie często robią to te, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Z wizytą u ginekologa nie należy jednak czekać aż wystąpią jakieś problemy zdrowotne. Każdy lekarza, a więc także ginekolog, zobowiązany jest o zachowania tajemnicy lekarskiej. O tym, czy jego pacjentka jest jeszcze dziewicą nie dowie się nikt, nawet rodzice.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *