Rodzaje więźby dachowej

Więźba dachowa jest bez wątpienia najważniejszym elementem dachu – musi zostać odpowiednio wykonana i dobrana, aby spełniała szereg norm budowlanych oraz zapewniała bezwzględną stabilność konstrukcji. Istnieją trzy podstawowe rodzaje więźby dachowej – czym się one charakteryzują?

Więźba dachowa – podstawa solidnej konstrukcji

Najczęściej wybieranym rodzajem konstrukcji dachowych w domach jednorodzinnych są te wykonane z drewna. Do ich produkcji zazwyczaj używa się drewna sosnowego i świerkowego (ta druga opcja jest mniej popularna). Niewielkie elementy konstrukcji, jak przykładowo wkładki, powinny zostać wykonane z drewna twardego, np. dębowego. Drewno przeznaczone do produkcji więźby dachowej poddawane jest procesowi osuszania – jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Musi być również odpowiednio zabezpieczone przed szeregiem negatywnie wpływających na nie czynników atmosferycznych.

Więźba dachowa może zostać od podstaw wykonana bezpośrednio na placu budowy, ale też istnieje opcja zamówienia przygotowanych wiązarów dachowych – zależy to od indywidualnych preferencji użytkownika. Konstrukcje dachowe powinny zostać wybierane przede wszystkim ze względu na panujące w danym regionie warunki klimatyczne (istotna jest przeciętna ilość opadów deszczu oraz śniegu, a także średnia siła wiatru) oraz z uwzględnieniem przeznaczenia danego budynku (jego wielkości oraz rozpiętości dachu).

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Są trzy podstawowe rodzaje więźby dachowej. Pierwszą z nich jest więźba krokwiowa. Stanowi ona zdecydowanie najprostszy typ konstrukcji dachowej – stosuje się ją w sytuacji, kiedy rozpiętość między ścianami zewnętrznymi nie ma więcej niż 6 metrów, natomiast kąt nachylenia połaci dachowej nie przekracza 60°. Jeśli chodzi o podstawowy element nośny – jak sama nazwa wskazuje, stanowi go para połączonych ze sobą krokwi. W tego typu konstrukcji niezwykle istotna jest solidność i precyzja wykonania, ponieważ to właśnie od tego zależeć będzie bezpieczeństwo oraz stabilność dachu. Drugim rodzajem więźby dachowej jest więźba jętkowa stosowana w sytuacjach, kiedy rozpiętość ścian zewnętrznych jest nieco większa niż 6 metrów (w takim przypadku użycie typowej więźby krokwiowej nie jest ekonomicznym rozwiązaniem). Ten rodzaj konstrukcji umożliwia wykonanie dachów posiadających rozpiętość osiągającą nawet 11 metrów. Ostatnim typem jest więźba płatwiowo-kleszczowa, używana w przypadkach, w których rozpiętość dachu nie jest większa niż 12 metrów. Nieraz można słyszeć, że jest ona najstabilniejszą z więźb – dla jej wzmocnienia stosuje się szereg elementów: murłaty, kleszcze oraz płatwie pośrednie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *