Wybór aspiratora do nosa dla dziecka: czym się kierować?

Katar u dziecka to uciążliwa dolegliwość – nie tylko dla malucha, ale również jego rodziców. Zatkany nos trudno dokładnie opróżnić, ponieważ niemowlę nie jest w stanie samodzielnie go oczyścić. Z pomocą przychodzą niewielkie akcesoria umożliwiające odciąganie kataru. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczny i skuteczny aspirator do nosa.

Zatkany nos – poza tym, że utrudnia oddychanie i jest przyczyną niespokojnego snu – może mieć wiele innych konsekwencji. Zalegająca w nosie wydzielina może sprzyjać rozwojowi zapalenia zatok, zapalenia ucha czy nawet zapalenia oskrzeli. Dlatego ważne jest, aby regularnie oczyszczać nos. Istotny jest jednak wybór odpowiedniego aspiratora.

Aspirator do nosa – jak wybrać najlepszy?

Producenci akcesoriów dla niemowląt i dzieci wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców. Obecnie wcale nie trzeba korzystać z klasycznych gruszek, które – mimo iż są tanie i proste w obsłudze – mogą przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej, a nawet ponownego wdmuchnięcia zarazków. Dużą popularnością cieszą się aspiratory do nosa.

  • Sposób działania

Wybierając aspirator do nosa, zwróć uwagę na jego sposób działania. Obecnie popularne są dwa modele: na wdech oraz podłączane do odkurzacza.

Aspirator podłączany do odkurzacza skutecznie usuwa zalegającą wydzielinę. Odpowiednia konstrukcja gadżetu sprawia, że siła ssąca jest zredukowana, dlatego jego stosowanie jest bezpieczne. Trzeba jednak zachować umiar i postępować zgodnie z instrukcją – w przeciwnym razie może dojść do podrażnienia błony śluzowej nosa.

Aspirator na wdech także skutecznie usuwa katar, jednak efektywność uzależniona jest w tym przypadku od kondycji płuc rodzica. Do usunięcia wydzieliny dochodzi w momencie wciągnięcia powietrza, wówczas gdy ustnik znajduje się w ustach.

  • Kształt końcówki umieszczanej w nosie

Aspirator do nosa musi mieć odpowiednią końcówkę umieszczaną w nosie dziecka. Jeśli będzie zbyt długa, wówczas może podrażniać błonę śluzową. Warto więc wybrać taki model, którego końcówka będzie kształtem dopasowana do nosa malucha.

  • Tworzywo końcówki

Nie tylko kształt, ale tworzywo końcówki ma ogromne znaczenie. Lepszy od polipropylenu czy innego materiału będzie miękki silikon. Zmniejsza on ryzyko podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej – nawet, gdy maluch nagle poruszy głową.

  • Łatwość w utrzymaniu czystości

Bezpieczny aspirator do nosa musi być też higieniczny. Warto więc zwrócić uwagę na łatwość w utrzymaniu czystości. Najlepiej, jeśli będzie można go rozmontować na wiele pojedynczych elementów – dzięki temu ich wyczyszczenie będzie bardziej precyzyjne.

  • Certyfikaty

Bezpieczny aspirator do nosa powinien być wyrobem medycznym, który spełnia wymagania Dyrektywy 93/42/EWG. Daje to gwarancję, że produkt nie zawiera substancji potencjalnie toksycznych, np. BPA (bisfenolu-A).

Im więcej parametrów porównasz, tym większe prawdopodobieństwo wyboru bezpiecznego i skutecznego aspiratora.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *